Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Léčba bombardováním

Emil Kalabus

V Libyi se v posledních třech letech změnilo jen jedno – žádná Libye už není. Tři roky po Kaddáfího smrti došlo k naprostému rozkladu státnosti. V této zemi pozorujeme další výbuch občanské války. Není žádný reálný plán normalizace situace. Nebyly pro to vytvořeny žádné nástroje. Uznává se, že bombardování Libye byla chyba, proto se uvažuje o bombardování novém...Ano, zní to nelogicky, ale současné dění v Libyi jakoukoli logiku postrádá.

Libye skončila jako totálně vydrancovaný, byť kdysi nejbohatší stát Afriky. Z takzvaného Afrického Švýcarska se stalo zásluhou Západních zemí další Somálsko.

  • lecba-bombardovanim

V Libyi bude neznámo proti komu spuštěn mechanismus zákazů a omezení. Parlament a vládu Libye vyhnali islamisté z Tripolisu. Nyní vláda uznávaná OSN zasedá ve starém hotelu v Tobrúku a bydlí na trajektu.

Libye má být sankcionována a možná znovu bombardována. Na radikální opozici však žádné sankce nezapůsobí. Mnozí její příslušníci jsou úzce spojeni s Islámským státem, který obsadil už polovinu Iráku a část Sýrie, a žádných sankcí se nebojí.

USA a EU slíbily sice Libyi peníze a pomoc ve výstavbě „demokratických institucí“. Nic z toho Libye nedostala a nikdy se nestala demokratickou zemi. Proameričtí vládcové v Libyi okamžitě po odstranění Kaddáfiho zavedli právo šaria, čímž potlačili svobody a práva žen, které hojně požívaly za předešlé vlády.

Že libyjský hazard, do něhož Západ tak bezhlavě skočil, by mohl skončit něčím ještě horším a pro Evropu fatálnějším než byl Kaddáfí, už napadlo leckterého komentátora. S tím i otázky, proč má chudnoucí Západ na vlastní účet řešit cizí občanské války a zda schválení libyjského zákroku arabskými státy a OSN nebyla nastražená past, která jej měla vtáhnout do další nevyhratelné války, ochudit jej o miliardy dolarů, poštvat proti němu další miliony muslimů, vyprovokovat dalších pár teroristických útoků a dát do pohybu invazi dalších milionů imigrantů.

Poslanec Saláh Suhbí a jeho kolegové žádají, aby ozbrojené složky v Tripolisu složily zbraně. „Pokud islamistické milice ovládnou celou Libyi, co bude následovat? Za dvě hodiny jsou po moři v Itálii, Kréta je za jasných večerů odsud vidět. Pokud někdo bude chtít zničit Evropu, bude to moci udělat odtud,“ varuje Suhbí Západ.

Možná právě proto se uvažuje o dalším bombardování Libye, tentokrát pod záminkou vzestupu Islámského státu.

Italský ministr zahraničí označil válku NATO, která současný chaos zavinila, chybou.

V rozhovoru pro národní televizi RAI ministr Paolo Gentilioni řekl, že svržení bývalého režimu Muammara Kaddáfího byla chyba. „Před třemi lety jsme možná udělali chybu, když mezinárodní síly zasáhly bez promyšlení toho, co by se mohlo stát potom.“ řekl.

Podle jeho slov je klíčovou prioritou italské zahraniční politiky stabilizovat situaci v Libyi, která je

momentálně zemí neovladatelného chaosu.

Prostě proklamovaná ochrana civilistů selhala na celé čáře. Výsledky dopadů neustálých bojů v Libyi na civilní obyvatelstvo jsou katastrofální.

Výzkum Dánského Institutu proti mučení (Dignity) zjistil, že neustále boje v Libyi poznamenaly třetinu celé populace země. Lidé hlásí deprese, úzkostí a posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD).

Podle zjištění bylo zatčeno 11 % Libyjců, z toho půlka z nich byla vystavena mučení, bití, dušení, sexuálnímu zneužívání a elektrickému mučení. Na základě rozhovorů se třemi tisícovkami domácností zpráva také vyvodila, že jeden z pěti domů postrádá člena rodiny, smrt člena rodiny uvedlo 5%.

Psychologické dopady na společnost jsou podle Dignity katastrofické. 30 % lidí hlásí deprese, 29 % úzkost a 6 % příznaky PTSD /Posttraumatická stresová porucha/, 48 % se s problémy obrací na rodinu a přátele.

I přes to všechno se zdá, že utrpení Libyjců nekončí.

Šéf amerického vojenského velitelství pro Afriku (Africom) generál David Rodriguez nedávno prohlásil, že ozbrojenci z radikálního hnutí Islámský stát (IS) založili výcvikové tábory na východě Libye. Výcvik v nich podstupuje možná několik stovek bojovníků. Informace jsou ale kusé a Spojené státy věc pozorně sledují. Výcvikové tábory, které údajně vznikly v Libyi, nejsou podle Rodrigueze rozsáhlou ani dobře organizovanou záležitostí. Jde prý spíše o "rodící" se jev. Nejasné podle něj zůstává, jak těsné jsou vazby jejich frekventantů na IS, či zda by se tyto snahy měly stát terčem amerických sil.

Možnost další léčby Libye bombardováním reálně existuje.

Před pár měsíci, francouzský ministr zahraničí Jean Le Drian žádal mezinárodní komunitu o pomoc při další vojenské akci v Libyi. Le Drian zemi nazval „centrem teroristů.“

Zdá se, že osud Libye je v rukou podivného lékaře, který uznává pouze jedinou chirurgickou metodu – léčbu bombardováním.

Zdroj: http://wertyzreport.com/clanek/bombardovani-libye-byla-chyba-italie

http://zpravy.idnes.cz/libye-tri-roky-po-smrti-kaddafiho-dql-/zahranicni.aspx?c=A141017_135900_zahranicni_bse

http://www.ceskenoviny.cz/tema/zpravy/usa-islamsky-stat-ma-vycvikove-tabory-ve-vychodni-libyi/1154783&;id_seznam=76

http://wertyzreport.com/clanek/kdo-bude-bombardovat-libyi

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře