Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Korupce ve vatikánské bance

Emil Kalabus

Vatikánská banka pokračuje v údajné transformaci a omezování pochybných obchodů. V posledních letech „boží banku“ zavedly do několika skandálů včetně obvinění z praní peněz pochybná spolupráce s neapolskou mafií. Banka proto během ozdravného procesu zrušila na 3 000 klientských účtů a podniká další kroky k větší transparentnosti.

Institut náboženských záležitostí, jak se finanční dům oficiálně jmenuje, poté vydělal necelé tři miliony eur, tedy zhruba 80 milionů korun. Přitom ještě o rok dřív to byly skoro 2,5 miliardy korun. Za poklesem stojí kromě vyškrtání pochybných klientů i výrazné náklady na externí auditorské firmy.

  • korupce-ve-vatikanske-bance

Papež František připustil, že ve Vatikánu existuje korupce. Jak vznikla a pracovala „boží banka“?

Stručně z historie: Vatikánskou banku založil uprostřed válečné vřavy roku 1942 papež Pius XII. na popud vatikánského ministra financí Bernardina Nogara. Banka dostala konspirativní název, pod kterým by finanční instituci nikdo nehledal –Ústav pro věci víry (Instituto per le Opere Religione).

Proč ale Svatý stolec potřeboval banku? Do roku 1942 ji nepostrádal. A proč vedení katolické církve, kterému každá reforma institucí trvala roky, případně desítky let, zřídilo banku téměř přes noc?

Podle amerického historika a novinář Geralda Posnera za založením banky nebyla snaha o efektivní správu peněz pro církevní instituce a charitativní práce, ale vidina zisku. Vatikán v té době obchodoval s italskými fašisty a chtěl se vyhnout transakcím přes cizí banky, jejichž byznys s Hitlerovým Německem a Mussoliniho Itálií Američané i Britové sledovali.

Vatikán měl s režimem Benita Mussoliniho čilé kontakty. Jak jinak, byl to duce, který v roce 1929 dohodl s nejvyššími preláty obnovu papežského státu a do vínku mu věnoval 1,75 miliardy lir.

Třináct let poté v katolickém centru Říma vytvořil Nogara, první z božích bankéřů bez svatozáře (ředitelů banky), offshorový finanční dům. Novinář Gerald Posner ve své knize Boží bankéři: Historie peněz a moci Vatikánu tvrdí, že v „boží“ bance měly konta italské pojišťovny, které nehlásily či spíše tajily životní pojistky obětí holokaustu před dědici, případně těmi, které pojištěný určil pro výplatu pojistného plnění.

Potomci obětí ustašovců ze zemí bývalé Jugoslávie obviňovali vatikánskou banku, že ve svých trezorech držela zlato a jiné cennosti, které ustašovský režim ukradl Židům, Srbům a Romům. Do Vatikánu dopravili lup chorvatští kněží, kteří v centru katolické církve působili. Ostatně, vůdce fašistického Chorvatska Ante Pavelić měl u Pia XII. dveře vždy otevřené. Několikrát papeže za války navštívil a agent britské tajné služby ho zahlédl ve Vatikánu i po válce, kdy byl hledán pro válečné zločiny.

V devadesátých letech zesílil tlak americké justice a vlády na finanční instituce, kde měli konta či pojistky lidé, kteří přišli o majetky na základě arizačních zákonů a skončili ve vyhlazovacích táborech. Švýcarské banky pod hrozbou sankcí a bojkotu otevřely archivy, zveřejnily jména majitelů „spících“ kont nedostupných od konce druhé světové války a vyplatily přes miliardu dolarů jako odškodné za majetek, který zatajovaly před jejich dědici. Někteří potomci obětí holokaustu také po více než půlstoletí získali peníze z pojištění předků u velkých evropských pojišťoven.

Vatikán ale z archivů své banky nepustil ani chlup a s pozůstalými odmítl spolupracovat. A dodnes na tomto postoji nic nezměnil. Pokusy žalovat vatikánskou banku u amerických soudů opakovaně ztroskotávají na státní imunitě, která se na tuto banku jako na státní instituci vztahuje.

Ve Vatikánu existuje korupce i lobby homosexuálů, přiznal papež František.

Papežovo vyjádření ke korupci ve Vatikánu není první svého druhu. Například již v červnu 2014 se František omluvil za korupci, které se podle něj dopustili i někteří katoličtí duchovní, včetně některých prelátů. „Jako křesťané musíme za takové lidi žádat o odpuštění,“ uvedl tehdy papež.

František okamžitě po nástupu do funkce ohlásil, že bude bojovat proti korupčnímu prostředí v kurii. Jmenoval komisi, která provedla audit vatikánských financí, a nechal zreformovat vatikánskou banku, která byla zapletená do praní peněz, a to dokonce pro italskou mafii. Jak se reforma zdaří ukáže čas, ale my víme, že korupce ve Vatikánu či papežském úřadu není jen záležitostí vatikánské banky. Zdá se, že korupce provázela papeže odedávna. Co se skrývá za dveřmi Vatikánu nám ukazuje dokument, který trvá necelé 2 minuty.

 

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/papez-frantisek-pripustil-korupci-ve-vatikanu/1448073

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1025816-vatikanska-banka-uz-je-cista-jako-slovo-bozi

http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-60053830-ve-vatikanu-existuje-korupce-i-lobby-homosexualu-priznal-papez-frantisek

http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/298567-kdo-najde-sifru-k-vatikanske-bance

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře