Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

KLDR nehodlá čekat na preventivní úder USA se složenýma rukama

Emil Kalabus

Čína varovala, že konflikt v Severní Koreji může propuknout každým okamžikem. Jediným způsobem, jak tuto situaci řešit, je dialog.

,,Kdokoli, kdo vyvolá konflikt na Korejském poloostrově, za to zaplatí značnou cenu," varoval čínský ministr zahraničí Wang I. Jeho prohlášení následovalo den poté, co Trump uvedl, že o ,,severokorejský problém bude postaráno".

Analytici soudí, že by Severní Korea mohla už brzy provést šestý jaderný test nebo odpálit další rakety na znamení toho, že se Pchjongjang nehodlá podřídit sankcím OSN. Jednalo by se rovněž o varování adresované USA a americkému prezidentovi, který opakovaně dal najevo, že politika strategické trpělivosti vůči KLDR skončila.

  • kldr-nehodla-cekat-na-preventivni-uder-usa-se-slozenyma-rukama

 

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA vyřeší severokorejský problém, a to s případnou čínskou pomocí, nebo bez ní.

V dostřelu střelnice u hory Mantap, kde Pchjongjang své testy provádí, jsou americké torpédoborce a ponorky se střelami tomahawk, připraveny jsou i bombardéry na základě Guam a také letadlová loď Carl Vinson se přiblížila ke Korejskému poloostrovu.

Podle Soulu by Severokorejci mohli podniknout jadernou zkoušku již tento měsíc, na výročí narození zakladatele KLDR Kim Ir-sena, které připadá na 15. dubna.

Televize NBC dříve oznámila s odvoláním na zdroje v rozvědce, že USA mohou zasadit preventivní úder Severní Koreji, aby zabránily další jaderné zkoušce. Severní Korea na tuto hrozbu nyní odpověděla.

Náměstek ministra zahraničí KLDR Han Song Ryol v interview pro Associated Press prohlásil, že se situace na Korejském poloostrově „dostala do slepé uličky“, a že Pchjongjang nehodlá „sedět se složenýma rukama“ v očekávání preventivního úderu USA.

Po raketovém útoku na syrskou leteckou základnu Šajrát se experti bojí, že Donald Trump stejně neočekávaně dá za vyučenou severokorejskému prezidentovi Kim Čong-unovi. Armáda KLDR má ovšem velký útočný potenciál a je schopná odvetného úderu.

Síly USA a KLDR nejsou vyrovnané, ale…

USA mají kolosální vojenské možnosti ve Východní Asii, mohou tedy provést zničující útok na Severní Koreu kdykoli. Páteří americké moci je sedmá flotila, pozemní a letecká skupina dislokovaná v Japonsku a Jižní Korei.

Celkový počet vojáků včetně námořníků a příslušníků námořní pěchoty je více než 70 tisíc. Bez příjezdu posil mohou Spojené státy podnikat velké údery z moře a vzduchu, a také provádět výsadkové operace.

Během několika hodin mohou USA rozbombardovat Severní Koreu s pomocí jaderných zbraní za využití dálkových bombardérů B-52, B-2 a B-1. Kromě toho jaderný útok na KLDR může být proveden i z lodí či ponorek, kde se nachází mezikontinentální rakety.

Armáda Severu je vybavena sovětsko-čínskou technikou a pochybnými modely techniky své výroby. Nejvíce zranitelné jednotky KLDR jsou letectvo a tankové jednotky, kde je největší množství zastaralé techniky. Ani flotila není nijak zajímavá.

KLDR se ovšem překonala ve vytváření dělostřeleckých systémů a raketových systémů s malým a středním dostřelem.

Kolosální ničivá síla se tedy nachází v raketových vojskách KLDR. Komunisté mají stovky raketových systémů s raketami schopnými nést jaderné nálože. Severokorejské rakety mohou doletět do jakéhokoli bodu na území svého jižního souseda a zasáhnout lodě protivníka v blízké námořní zóně, to znamená do 500 mil.

Na nejzranitelnějším místě se nachází Soul, který od hranice dělí jen 24 kilometrů, tato megapole může být zničena jednou dělostřeleckou salvou severu. Záchrana hlavního města Jižní Koreji je největším úkolem v hypotetickém válečném konfliktu. Existuje velké riziko velmi početných obětí v Soulu i v dalších jihokorejských městech. Protivníky KLDR také zastavuje nepředvídatelnost komunistické strany, fanatická věrnost národa a armády vůči lídrovi země. Přitom ale odstranění Kim Čong-una nezbaví Washington, Soul a Tokio bolesti hlavy.

Zakladatel portálu Military Russia Dmitrij Korněv si myslí, že Severní Korea je připravena klást dostatečný odpor v případě napadení a mobilizovat ohromnou armádu.

Možnosti severu by však podlomila velmi slabá ekonomika KLDR, která nemůže dokonce ani v mírových časech zajistit potraviny pro obyvatelstvo.“

Podle Korněva čeká Severní Koreu nevyhnutelná porážka, USA ale budou muset zapojit pozemní síly. „Bude se jednat o vzdušně-pozemní operaci, kterou jsme mohly sledovat v Afghánistánu a v Iráku. Snadná procházka to nebude. Na zničení severokorejských vojsk bude potřeba okolo půl roku. Nemyslím si, že velké mocnosti, včetně USA, jsou opravdu připravené k ozbrojenému konfliktu na korejském poloostrově. Existuje až příliš velké riziko, že místo omezené operace na zadržování režimu se to změní v nejkrvavější střet od dob druhé světové války," dodal Korněv.

Doufejme, že si je Donald Trump vědom všech rizik spojených s útokem na KLDR. Napínání struny k prasknutí není nejlepší způsob komunikace mezi USA a KLDR. Existuje totiž reálné nebezpečí, že se napnutá struna přetrhne.

Zdroj: The Wall Street Journal: USA zvažují i vojenský úder na KLDR

https://cz.sputniknews.com/svet/201704145112707-Severni-Korea-odpoved-hrozby-USA-preventivni-uder/

https://cz.sputniknews.com/svet/201704125102010-Prochazka-KLDR-potencialni-utok-USA/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře