Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jak USA počítaly, až se přepočítaly

Emil Kalabus

Mělo to být jednoduché, rozložit Sýrii pomocí žoldáků z celého světa po vzoru Libye, „demokraticky“ svrhnout Asada a dosadit prozápadní vládu. Pak samozřejmě vymést ruskou námořní základnu a ujmou se úřadování na Blízkém východě. A tak USA počítaly, až se přepočítaly.

Zdá se, že Americké sny o změně režimu v Sýrii zemřely. Rusové změnili realitu na Blízkém východě.
David E. Sanger, vrchní zpravodaj deníku The New York Times, se zabýval situací v Sýrii. Rusko totiž svou efektivní podporou režimu Bašára Asada neponechává nic náhodě a Spojeným státům tak velmi omezilo manévrovací prostor. Zdá se, že politické řešení konfliktu již nebude možné, protože ve chvíli, kdy syrská armáda se svými spojenci a za pomocí ruských náletů dobude Aleppo, už nebude s kým jednat. Aleppo, poslední bašta odporu teroristů padne. Rusové prostě učinili přítrž průhledným Americkým plánům a velmoc, která si stále namlouvala, že je nejsilnější mocností světa sklonila hlavu.

  • jak-usa-pocitaly-az-se-prepocitaly


Podle některých představitelů USA Putinova strategie probíhá na více frontách. Na jedné straně jsou vojenské operace, na straně druhé pak ministr zahraničí Sergej Lavrov domlouvá různá příměří a prodlužuje a odkládá politická řešení konfliktu, čímž umožňuje vojenským snahám nadále pokračovat.

Syrská armáda v současnosti obléhá za pomoci ruských letadel poslední baštu syrské opozice, město Aleppo, a jak se zdá, o politické řešení již nebude zájem. Dobytím Aleppa bude rozhodnuto.
Ruské ministerstvo obrany navíc nehodlá měnit strategii vojenské operace v Sýrii i přes četné „rady“ a „doporučení“ západních kolegů. John Kerry se sice má sejít v příštích hodinách v Mnichově se Sergejem Lavrovem a s několika svými dalšími protějšky z Evropy a ze Středního východu, aby v poslední obranné linii uhájil obnovení syrských mírových rozhovorů, které se rozpadly uprostřed intenzivních ruských náletů na pozice rebelů v Aleppu, ale zdá se, že tento zoufalý čin bude odsouzený k nezdaru.
Rebelové jsou ve všech ohledech obklíčeni a pokud Lavrov zhatí mírové rozhovory nebude jich už třeba.

Podle Sangera se Rusům zkrátka podařilo naprosto změnit podobu celého konfliktu, který dlouhou dobu působil, že se dostal do slepé uličky. „Najednou pan Asad a jeho spojenci útočí a rebelové podporovaní USA jsou na útěku. Pokud dojde na jednání o příměří, nastane až ve chvíli, kdy bude Asad držet větší území a mít větší kontrolu než na začátku povstání v roce 2011.“
Rusům se úspěšně podařilo zrušit zásobovací stezky, kterými CIA dodávala rebelům zbraně, což potvrdili jak bývalí, tak i současní operativci. Ministr zahraničí USA John Kerry tak nemá příliš dobrou vyjednávací pozici, jelikož v regionu chybí přímé nasazení amerických jednotek.

Jeho kolegové mají obavy, že snahy o mírové politické řešení přišly vniveč, a to podle Sangera zřejmě donutí Kerryho a Obamu projednat plán B, tedy přímý vojenský zásah proti prezidentu Asadovi. „Ale to je přesně to, čemu se Obama snažil posledních pět let vyhnout, obzvlášť s přihlédnutím k tomu, že jakákoliv vojenská kampaň by musela být vedena necelistvou skupinou opozičních lídrů, kterým sám nedůvěřuje.“

A tak USA nezbývá než si přiznat, že zkrátka nebudou moci úplně zasahovat do budoucnosti Sýrie ani do boje proti Islámskému státu.

Americké sny o změně režimu v Sýrii jsou mrtvé. Jediné co zbývá je zoufalá pozemní operace Saúdské Arábie a Turecka do Sýrie. Je to však v možnostech Saúdů, když nejsou schopni postoupit ani v Jemenu? Politika Saúdů je stejná jako politika USA. Vybombardovat, co se dá, a pak nadiktovat tzv. "příměří" a rozvrácenou zemi tzv. "demokratizovat", což v případě Saúdů zní hodně směšně. Scénář se nedaří v Jemenu naplnit, a to z několika důvodů. Bombardování civilních měst běží na jedničku, s tím problém není. Ale odbojné kmeny mají legitimní vládu a dostaly zbraně díky zabaveným zbraním USA, a hlavně díky dodávkám z Íránu. První salva raketometů z 50 km na saúdské pohraniční město a vojenskou posádku ukázala, co znamená krevní msta ve velkém. Za zabití civilistů následovalo okamžitě ničení příhraničních saúdských měst. Vyplašení Saúdové okamžitě nabídli příměří, protože jejich žoldnéři při přímém přepadení pohraničních posádek přestali bojovat a jednoduše utekli. Nebyli placení proto, aby umírali, ale aby měli peníze na důchod. Druhá strana už nemá co ztratit. Jejich rodiny zahynuly při bombardování a žene je i náboženská nenávist mezi saúdskými sunnity a šíity. 

Saúdové, a tím i Západ, mají zaděláno na starosti. Poslední rakety dodané Íránem (Najm al-Thaqeb 2) mají dolet 75 km a nesou trhavinu o váze 75 kg. Dají se umístit na dodávkové auto a lze střílet téměř okamžitě. Arogantní politika na způsob USA daná zničením měst a bombardováním civilního obyvatelstva udělala Saúdům nepřítele na další generace. A trefit rafinerii v poušti podobným typem rakety je jen otázkou času.

Syrská armáda společně s Ruskou podporou, pokračuje nezadržitelně k vítězství a nezmění na tom nic ani Turecko ani Saúdská Arábie. A že by Američané šli do přímého konfliktu s Ruskem? Tomu prostě nevěřím. Rusové jasně ukázali, že rady a doporučení USA poslouchat nebudou.

Prostě tak jak píše David E. Sanger, vrchní zpravodaj deníku The New York Times - na to, co chtějí USA, už všichni kašlou.

Zdroj: 

http://e-republika.cz/article3168-Situace-v-Jemenu-a-Syrii-červen-2015

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Na-to-co-chteji-USA-uz-vsichni-kaslou-naznacil-elitni-novinar-New-York-Times-421430

http://cz.sputniknews.com/svet/20160211/2339243/ministerstvo-obrany-strategie-operace-syrie-rady-usa.html#ixzz3zrqYE8NU

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře