Jak si vybrat kávu? Tajemství dobré kávy.
- Podrobnosti
- Blogy / Emil Kalabus|
- 3. září 2016|
- Emil Kalabus|
- 16187 x
Emil Kalabus
Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů. Povzbudí, zahřeje a vytváří pouto mezi lidmi na schůzkách a u přátelských posezení. Existují různé druhy a odrůdy kávy a každá z nich má svou specifickou chuť. To, jak káva chutná, ovlivňuje také pražení a mletí.
V běžném obchodě koupíte kávu, o které nevíte naprosto nic. Nevíte nic ani o zemi původu ze které pochází a pomletá může být týdny stará a postrádající všechny charakteristické vůně. Čím je levnější, tím v ní bude více laciné a hořké robusty místo oblíbené arabiky.
Za první republiky byla pražírna kávy v každém lepším koloniálu a přísun čerstvě pražené kávy byl tedy víc než samozřejmý. Mlýnek na kávu byl v každé rodině. Dnes je situace trochu jiná. Stačí se podívat na to, co všechno se dá dnes koupit pod názvem káva. Viz. odkaz na video na streamu.
https://www.stream.cz/peklonataliri/684722-kava
O kávě.
Kávovník je stálezelený strom nebo keř, který roste v subtropickém a tropickém pásmu. Plody kávovníku barvou i tvarem připomínají naše třešně. Stejně jako jiné druhy ovoce i káva dozrává podle počasí, zeměpisné šířky a nadmořské výšky. Tyto klimatické a geografické podmínky mají vliv na výsledné charakteristiky kávy, zejména na její chuť. V době sklizně mají třešně červenou až červenofialovou barvu. Uvnitř plodu bychom našli dvě proti sobě položená semena, která známe jako kávová zrna.
Robusta a arabica jsou dva pojmy, se kterými se každý milovník kávy alespoň jednou v životě setkal. Co ale přesně znamenají?
Jedná se o druhy kávy, tedy přesněji řečeno o druky kávovníku, z jejichž semen se káva vyrábí – Kávovník arabský (Coffea arabica) a Kávovník statný (Coffea canephora). Kávovníky se poté ještě dělí na jednotlivé odrůdy, které většinou nesou jméno místa, kde byly vypěstovány. Tyto odrůdy se prodávají koncovému zákazníkovi samostatně nebo v různých směsích.
Arabica dnes tvoří asi 75% celosvětové produkce kávy. Pro svoji lahodnou chuť je velmi vyhledávanou komoditou. Obsahuje méně kofeinu než robusta (asi 1,5%) a její chuť je méně či více kysele zabarvená. Chuťové vlastnosti také ovlivňují další faktory, jako například pražení či samotná příprava kávy.
Pro pěstitele je arabica celkem náročná – svoji první úrodu může někdy poskytnout až po 6 letech. Vyhovuje jí mírnější klima, teploty okolo 20 stupňů, vysoká vlhkost a nadmořská výška 600 až 2000 metrů nad mořem. Plody Kávovníku arabského uzrávají až po 8 měsících a sklizeň probíhá pouze ručně, výběrovým česáním.
Typů arabiky je mnoho – díky vzrůstající oblibě roste i počet jejích druhů vzniklých šlechtěním či křížením. Kromě základní odrůdy Arabica Typica, známe např. i Arabicu Maragogype s největšími kávovými zrny na světě nebo Arabicu Geisha s nasládlou chutí a podkresem lesního ovoce.
Robusta pochází původem ze střední Afriky a společně s arabicou dnes tvoří asi 98% světové produkce. I přes její původ je ale dnes největším pěstitelem Coffea canephora Vietnam, kam byl tento druh přivezen francouzskými kolonisty v 19. století.
Kávovník statný je oproti arabice pěstitelsky mnohem méně náročný. Roste v nižších nadmořských výškách a vyžaduje vyšší teploty, ale dorůstá až 13 metrů (odtud jeho název). První sklizně se mohou pěstitelé dočkat už po 2 letech. Rostlina není příliš choulostivá vůči nemocem a škůdcům,
což způsobuje pravděpodobně její vysoký podíl kofeinu v zrnu (až 3%). Zrna robusty bývají oproti arabice drobnější a zaoblenější s rovnou rýhou uprostřed. Zbarvení robusty bývá světle zelené s nahnědlými či našedlými odstíny. Arabica má naopak světle zelená zrna s namodralým tónem a pokřivenou rýhou. I po upražení jsou od sebe zrna lehce rozeznatelná.
Aby jste pili opravdu kvalitní kávu stačí znát pár následujících věcí.
Možná Vás to překvapí, ale k domácí přípravě kávy jsou nezbytné jen tři věci:
* kvalitní zrnková káva
* mlýnek na kávu (protože nic nechutná lépe jako čerstvě namletá káva)
* něco, v čem si kávu připravíme
Kvalitní zrnkovou kávu poznáte jednoduše, není to žádná věda. Zde jsou základní znaky (ne)kvalitní kávy:
1. Zrnka by neměla být nedopražená (příliš světlá) ani přepražená (příliš tmavá či mastná).
2. Neměly by mezi nimi být žádná zdeformovaná zrna ani úlomky. Zrna by měla být celistvá, stejné velikosti i barvy. Neměla by být olejnatá.
3. V kvalitní zrnkové kávě také nemají co dělat zrna napadená hmyzem větvičky, kamínky či jiní neřádi.
4. Ke kvalitní zrnkové kávě naopak patří silné aroma a vůně. Pokud vám káva nevoní, nebude vám ani chutnat.
5. Platí zde jednoduché pravidlo – kvalitní zrnková káva hezky vypadá a omamně voní.
Namletá káva vydrží čerstvá několik dní.
Za chuť a krásnou vůni kávy jsou zodpovědné aromatické oleje, které jsou v zrnkách kávy obsaženy. Na světle, v teple a na vzduchu mohou rychle žluknout, stejně jako třeba máslo. Namletá káva ztrácí aroma řádově během desítek minut, po několika hodinách je pak původní aroma úplně pryč. Proces žluknutí v namleté kávě začíná v řádech několika hodin, kdy kávu necháte vystavenou světlu a vzduchu.
Kávu na doma vždy kupujte nemletou. Skladujte ji v temnu a v dobře uzavřené nádobě, kterou udržujte v čistotě. Kávu si vždy namelte těsně před samotnou přípravou. Obyčejný ruční mlýnek vám udělá tisíckrát lepší službu než dóza nebo pytlík sebelepší značkové kávy, kterou koupíte už namletou. Káva po upražení vydrží ideálně čerstvá 3-4 týdny. Vždy si kupujte pouze takové množství kávy, které spotřebujete v tomto intervalu.
Se žluknutím kávy musí počítat i všechny kavárny, protože aromatické oleje z kávy ulpívají na veškerém vybavení, které přijde s kávou do styku. Zásobník kávy, mlýnek, kávovar - to všechno by měla každá kavárna čistit denně. Pokud to tak nedělají, odporná pachuť žluklé kávy přechází do všech nápojů, jež kavárna produkuje.
Český turek je osvědčená metoda přípravy je jedním z mnoha mýtů.
"Turek", kterého zalijete vařící vodou na předem namletou kávu (na prach) a kterého necháte v šálku louhovat i s lógrem, dokud jej nevypijete, nemá s dobrou kávou nic společného. Příliš jemně namletá káva způsobí to, že se do nápoje vylouhují i nepříjemné chuťové složky. Předem namletá káva zase nedodá kávě žádné příjemné aroma. Dlouhé louhování společně s lógrem nedělá kávě také dobře. Už po třech až čtyřech minutách se začnou do kávy z lógru extrahovat nepříjemné třísloviny.
Další mýtus je ten, že na přípravu dobré kávy doma potřebujete drahý espresso kávovar
Velmi rozšířený mýtus, na kterém si mastí kapsu všichni výrobci domácích kávovarů. Přípravu espressa přenechte profesionálům v kavárnách. Při nákupu domácího kávovaru vám už nikdo neřekne, že pro optimální výsledky musíte vynaložit do přípravy značné úsilí. Kávovar musíte udržovat v čistotě, musíte jej umět správně nastavit a ke kávovaru musíte mít kvalitní elektrický mlýnek s nastavitelnou hrubostí.
Pro domácí přípravu vám často postačí jednoduché vybavení pro filtrovanou nebo zalévanou kávu a kvalitní ruční mlýnek s mlecími kameny. Základ totiž vychází z toho, že použijete kvalitní, tedy čerstvě praženou zrnkovou kávu, kterou si namelete vždy těsně před přípravou.
Nekupujte zrnkovou kávu v supermarketu, tam na opravdovou kvalitu narazíte spíše náhodou. Navíc většinou nevíte, co kupujete, protože mnohé nekvalitní kávy se skrývají za známou značku či halasnou reklamu, která vám slibuje to, co nejspíš nedostanete. A pokud je zrnková káva příliš levná (dejme tomu 40 či 50 korun), vyhněte se jí velikým obloukem, protože je s velkou pravděpodobností nekvalitní a navíc škodlivá zdraví.
Mýtus výborné instantní kávy.
Instantní káva je prý vyrobena z kvalitní kávy.
V první řadě je potřeba si uvědomit, co to vlastně instantní káva je. Představte si, že si uvaříte kávu, hrnek s nápojem pak vysušíte a to černé, co vám zůstane na dně, seškrábnete někam stranou. Po opětovném zalití těchto zbytků máte "instantní kávu”.
Instantní káva se vyrábí z podřadných druhů kávy a z nekvalitních zbytků (obvykle nezralých třešní), které zbudou při produkci kávy vyšší jakosti. Procesy, které se při její výrobě používají, v kávě "zabijí" veškerou příjemnou chuť a aroma. To, co dostáváte v sáčku nebo v dóze v obchodě, je v podstatě jen usušený prášek z již jednou připravené kávy.
Dejte šanci českým pražírnám kávy. Spousta z nich odvádí skvělou práci.
Kolik stojí kvalitní zrnková káva?
Ceny se většinou pohybují pod 100 korun za 100 gramů kávy a více než 150 korun za 250 gramů kávy. Záleží samozřejmě na typu kávy i značce (třeba cibetková káva jakožto vyhlášená specialita mezi kávomily vás vyjde podstatně dráž, stojí třeba i přes 1000 korun).
Káva se stala nedílnou součástí života řady lidí. Podle posledních průzkumů má blahodárné účinky. U žen, které denně vypijí čtyři až šest šálků kávy denně, je menší pravděpodobnost, že dostanou rakovinu dělohy. Stejné pravidlo platí i pro muže, ovšem s rakovinou prostaty.
A snížení riziku rakoviny není jediným plusem kávy. Lidé, kteří si pravidelně dopřávají tento nápoj, mají podle vědců z Harvardu také nižší pravděpodobnost výskytu dvou typů cukrovky, žlučníkových kamenů, rakoviny tlustého střeva a dokonce i Parkinsnovy choroby.
Káva jako čistě přírodní produkt je také výborný antioxidant (má dokonce vyšší procento antioxidantů než zelený čaj a některé druhy ovoce). Dle vědeckých odhadů může dodávat až 70 % antioxidantů přijímaných v potravě.
Bez těchto látek by nás mnohem více ohrožovaly degenerativní poruchy mozku, předčasné stárnutí a oslabení nervového a imunitního systému.
Zdroj: http://www.vybornakava.cz/2015/instantni-kava-pit-ci-nepit/
http://kavomil.cz/domaci-priprava-kavy-2-kvalitni-zrnkova-kava/
Komentáře
Facebook komentáře
Související články