Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jaderné zbraně terorismu nezabrání

Emil Kalabus

Závody o vyvinutí a udržení kvality jaderných zbraní pokračují. Rusko výrazně modernizuje své strategické jaderné prostředky a obdobné kroky provádí Amerika.

Rusko i USA pokračují v modernizaci svého jaderného arzenálu. Každý další odpal raket prokazuje, že ačkoliv mezinárodní smlouvy z velké části omezily počet válečných hlavic a raket, co do počtu, závod o vyvinutí a udržení kvality jaderných zbraní pokračuje. To je důvod, proč Rusko a Spojené státy investují do programů na modernizaci – kvůli zlepšení svého jaderného arzenálu a aby udržely krok se stále lepší anti-balitickou technologií svých soupeřů.

Rusko se obává, že americký program na modernizaci jaderných zbraní, do kterého USA investují odhadem asi 350 miliard dolarů, naruší rovnováhu mezi zeměmi a zničí tak zastrašovací potenciál těchto zbraní. Dle smlouvy New START musí Spojené státy a Rusko do konce roku 2018 snížit počet nasaditelných jaderných hlavic na 1550. Ačkoliv podle Pentagonu stačí na zajištění bezpečnosti USA “pouze” 1000 hlavic, rozpočty modernizace počítají s maximálními počty uvedených ve smlouvě New START (New Strategic Arms Reduction Treaty).

  • jaderne-zbrane-terorismu-nezabrani

Připomeňme, že smlouva New START řeší pouze omezení strategických jaderných zbraní, nikoliv taktických (jako jsou například americké bomby B61 nebo střely ALCM).

Navíc je zde háček. Jako jedna “jaderná hlavice” se počítá jeden bombardér - ten ale může nést klidně až 20 taktických jaderných zbraní (např. B61 nebo ALCM). Přesné počty taktických jaderných zbraní (s doletem do 500 km) ve výzbroji jednotlivých států není možné dohledat.

Trump v prosinci napsal, že Spojené státy musí posílit a modernizovat svůj jaderný arzenál až do doby, „než svět přijde k rozumu“. Právě tato slova by mohla být indikátorem toho, že Trump by se s Putinem mohl dohodnout na určité formě odzbrojení. Podobně jako tomu bylo mezi Reaganem a Gorbačovem v 80. letech.

„Pokud nic jiného, Trumpovo prezidentství upozornilo svět na možnost jaderného zničení.

Že Trump bere jadernou hrozbu vážně, ukazuje i jeho reakce, když se seznámil s jadernými kódy amerického arzenálu. „Když mi vysvětlili, o co se jedná a jaký druh zničení to představuje, byl to moment vystřízlivění. Je to velmi “velmi děsivé“ prohlásil Trump.

Zhoršení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem během Obamova působení znemožnilo spolupráci na jaderném odzbrojení, nebo alespoň snížení počtu jaderných zbraní.

Také tlak veřejnosti byl malý, nyní se může zvýšit i kvůli vědomí, že Trump může jedním tlačítkem odpálit do 30 minut na 700 raket s jadernou hlavicí a dalších 1 300 je připraveno k použití.

V podobné pozici je Ruský prezident Putin. Ten může stlačením jednoho tlačítka vymazat rozsáhlá pobřeží Spojených států i jeho města ve vnitrozemí. A to by bylo pouze první kolo. Vojenský konflikt mezi těmito dvěma zeměmi s použitím strategických zbraní nemá a nebude mít vítěze - na tomto vojenském faktu nezmění nic ani případné další snižování stavů jaderných zbraní. Udržování většího jaderného arzenálu bylo vojenským i finančním nesmyslem.

Stovky miliard dolarů investovaných do nových jaderných zbraní vyvolávají ve Spojených státech politické rozepře. Pod velkou palbou kritiky je například vývoj nové střely LRSO za několik desítek miliard dolarů.

Podle kritiků navíc jaderné zbraně nějak neřeší největší problémy budoucnosti - například terorismus a kyberútoky. Americké jaderné zbraně mají také malé uplatnění v řešení problémů na Středním východě.

Zdroj: http://www.armadninoviny.cz/projekt-za-bilion-dolaru-modernizace-americkeho-jaderneho-arzenalu.html

http://www.euro.cz/politika/trump-muze-spasit-svet-odhaduji-odbornici-na-jaderne-zbrane-1329317#utm_medium=selfpromo&;utm_source=euro&utm_campaign=copylink

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/424547-putin-rusko-modernizuje-sve-jaderne-prostredky.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře