Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Finanční válka v plném proudu.

Jednání Číny s USA za zavřenými dveřmi.

Někdy v červnu poradce ruského prezidenta Putina vyzval k vytvoření „Aliance proti dolaru“. Toto je jasný signál probíhající finanční války.

Současný měnový systém založený na nekrytém americkém dolaru má na kahánku. Čím dál častěji a hlasitěji se začínají ozývat země, které systematicky nakupují fyzické zlato a mají americké nadvlády již dost a hodlají přijít s novým systémem podloženým právě fyzickým zlatem. Ať už to bude několikrát zmiňovaná Čína nebo nyní nejčerstvěji Rusko nebo vznikne spojenectví těchto zemí a společně odstaví americký dolar z pozice světové rezervní měny je jedno, jedno je však jisté, systém fiat měn se blíží ke konci. Stabilita nekrytých měn je prudce nahlodána.

  • financni-valka-v-plnem-proudu

Dolar nemá předplacenu věčnou existenci jako světová měna

Důvody k oslabení pozice dolaru jsou následující. Hlavní důvod je jednoduchý. Kdo nechce, tak dolar nepoužívá a Čína navíc provozuje odstraňování dolaru ve vzájemných výměnách s jinými státy jako svou hlavní politiku.

Tady jsou hlavní důvody pro pád dolaru jako světové měny

-Čína a Japonsko obchodují ve vlastních měnách při bilaterálním obchodě.

-Země BRICS připravují obchodování ve vlastních měnách.

-Čína a Rusko obchoduje ve vlastních měnách při bilaterálním obchodě.

-Vliv Číny v Africe roste a tím i používání jejich měny.

-Mezi Čínou a Sjednocenými arabskými emiráty už nefungují petrodolary, ale jüan.

-Indie kupuje od Íránu ropu za zlato.

-Čína brzy donutí Saudy, aby obchodovali ropu za jüan.

-Země v OSN a MMF chtějí světovou měnu mimo dolar. Před pár dny poradce ruského prezidenta Putina vyzval k vytvoření „Aliance proti dolaru“. Toto je jasný signál probíhající finanční války.

-Svět nenávidí USA a proto nechce dolar.

Americká administrativa interně už dávno ví, že jejich zahraniční politika a vojenské operace jsou hlavním zdrojem protiamerických nálad a teroristických útoků. Dolar patří k atributům této destruktivní politiky.

Čína je největší ekonomikou světa

Čína porazila Spojené státy a stala se největší ekonomikou světa. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního měnového fondu, na kterou upozornil deník Financial Times.

Mezinárodní měnový fond ekonomiky srovnává na základě propočtu HDP tržním měnovým kurzem, ale také na základě jeho kupní síly. A právě ve druhém případě Čína překonala Spojené státy a stala se největší ekonomikou světa. Do konce roku 2014 by měla Čína vytvářet 16,48 % světového HDP přepočteného podle kupní síly (tedy zhruba 17,632 bilionu dolarů), zatímco Spojené státy 16,28 % (tedy zhruba 17,416 bilionu dolarů).

Rozvojová banka

Není tajemstvím, že Rusko a Čína posilují svoji obranu. Rozvojová banka vytvořená na summitu BRICS v polovině července je vnímána Západem jako výzva hegemonii Mezinárodního měnového fondu a amerického dolaru. Pouze Čína na sobě nepocítila železnou pěst fondu. Nyní – v případě krize – jsou země BRICS připraveny prokázat si vzájemnou pomoc prostřednictvím zvláštního rezervního fondu.

Současné rezervy fondu MMF činí pouhých 400 miliard dolarů. Pro srovnání – rezervy Ruska přesahují 500 miliard dolarů, a rezervy Číny – 3 biliony.

Ruské banky na které platí sankce, získají prostředky z Číny.

Čínská centrální banka informovala, že s ruskou centrální bankou sjednala výměnu národních měn obou zemí, která by jim měla zajistit ochranu před případnými ztrátami spojenými se změnou kurzu. Dohoda o takzvaném měnovém swapu bude platit tři roky s možností prodloužení. Obě strany si v jejím rámci budou moci vyměnit 150 miliard jüanů a 815 miliard rublů.

Jednání Číny s USA za zavřenými dveřmi.

Událost minulého týdne se kromě pár výjimek nedostala do novin, o titulních stránkách nemluvě. O co šlo? Podle odborníků bylo tématem jednání změna nastavení finančního systému. Spojené státy se tak evidentně snaží dojednat plynulou změnu, než aby došlo ke skokově, jim nepříznivé, změně.

Zdá se, že jsme svědky finanční války mocností. Na jedné straně Rusko a Čína s uskupením zemí BRICS na straně druhé USA a EU. Kdo si povede lépe? Podle mne ten, kdo se včas odpojí od US dolaru a podloží svou měnu zlatem. A to dělá Čína a Rusko.

Zejména od počátku finanční krize stupňují Čína i Rusko, stejně jako některé jiné státy, své volání po omezení role dolaru jako globální rezervní a obchodní měny číslo jedna. V té souvislosti znějí dokonce i hlasy, že dny, kdy se dolar těšil takto výsostnému postavení, budou brzy sečteny. Letmý výlet do dějin napoví, že v novověku zastávaly role stěžejní rezervní měny postupně portugalské, španělské, nizozemské, francouzské a konečně britské peníze. Právě ty v roli referenční měny nahradil na sklonku druhé světové války americký dolar. Ačkoli žádná rezervní měna tedy zjevně nedisponuje svým privilegiem „na věky věků“, odepisovat dolar, či jen pochybovat o jeho stávajícím postavení, je dost předčasné.

Třeba i proto, že rezervní měnou se dané oběživo nestane „přes noc“.

Na druhé straně uskupení zemí BRICS spolu s Ruskem a Čínou mají zájem na reformování zastaralého finančně-ekonomického systému, a taková reforma zřejmě nyní probíhá.

Nezapomeňme, že BRICS, která seskupuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku má v G-20 mnoho spojenců, jmenovitě zvláště Argentinu, Mexiko a Indonésii.

Čerpáno: http://proinvestory.cz/udalost-minuleho-tydne-jednani-ciny-s-usa http://e-republika.cz/article2540-Pro-m-e-padnout-dolar-jako-sv-tova-m-na http://roklen24.cz/a/iAsju/dny-dolaru-jsou-secteny-opravdu http://proinvestory.cz/emil-kalabus-brics-ekonomicky-a-politicky-protipol-usa-a-eu

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře