Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Co stálo za pokusem o puč v Turecku? Je možné, že Turecko vystoupí z NATO?

Emil Kalabus

V noci na 16. července se skupina rebelů pokusila provést vojenský převrat v Turecku, ten byl vládou zastaven.

Ještě donedávna se zdálo, že Turecko je spolehlivým spojencem Evropy a USA. Není tomu tak.

Naopak - existence samotného společenství NATO je v ohrožení.

Ruský politolog Alexandr Dugin pobýval v době pokusu o převrat v Turecku a napsal následující.

„Celkový obrázek politického rozložení sil v Turecku v předvečer puče se mi vyjevil zcela jasně. Melih Gökçek, postava velmi blízká prezidentu Erdoganovi, v rozhovoru se mnou hovořil o paralelním státě, paralel develet, který se podařilo v Turecku vytvořit sektě Fethullaha Gülena. Tato sekta má svůj štáb ve Spojených státech, v Pensylvánii, a odtud řídí rozvinutou síť svých agentů vlivu, pronikajících do turecké společnosti,“ citoval Dugin slova starosty Ankary pronesená ještě před pokusem o puč.

  • co-stalo-za-pokusem-o-puc-v-turecku-je-mozne-ze-turecko-vystoupi-z-nato

 

Gökçek s Duginem hovořil o tom, že za fasádou Gülenova humanitárního programu a dobročinnosti se skrývá struktura řízená CIA. „A dále mi Melih Gökçek řekl v soukromém rozhovoru to, co později, když převrat začal, prohlásil veřejně: právě sekta Fethullaha Gülena stála za zničením našeho letadla a zabitím pilota,“ pokračoval Alexandr Dugin.

„Úkol USA spočíval v tom, rozhádat Ankaru s Moskvou, jako vždy, kdy ve vtazích mezi našimi zeměmi přicházelo vzájemné porozumění. Letadlo i smrt pilota se staly nástroji této geopolitické intriky,“ řekl Dugin a doplnil, že Američané chtěli Erdogana nahradit svým přisluhovačem typu Ahmeta Davutoğlu – expremiéra, kterého Erdogan zbavil funkce letos v květnu.

Gökçek Duginovi pouhé dvě hodiny před začátkem puče řekl toto: „Nedocenili jsme sílu paralelního státu, který vytvořili uvnitř Turecka Američané a Gülenovi příznivci. V tom byla naše chyba. Ale nyní jsme ji napravili a prvním krokem k tomu je nové sblížení s Moskvou.“ Pak přišla akce, která nevyšla.

Podle Dugina to byla poslední šance odstranit Erdogana, který se rozhodl „střetnout s Washingtonem a obrátit se k eurasijské politice. „Americká agentura měla jediné východisko – převrat.“ Dugin tvrdí, že Turecko vážně zvažuje perspektivu vystoupení z NATO a sblížení s Moskvou v otázkách bezpečnosti.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se stávají stále teplejšími, paralelně s tím je vidět, že ve vztazích mezi Ankarou a Washingtonem došlo k prudkému ochlazení. Pro Západ bude ztráta Turecka a jeho přechod na stranu Ruska citelný geopolitický neúspěch.

Bylo by to právě Rusko, které by prostřednictvím Turecka určovalo politiku v oblasti Blízkého východu.

Zdroj: http://www.eurasia24.cz/nazory/775-dugin-po-navratu-z-ankary-politici-mi-dali-najevo-ze-turecko-zvazuje-vystoupeni-z-nato

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře