Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Břidlicová „spekulační bublina“ v USA praská

Emil Kalabus

Volný pád cen ropy vzbouřil světové trhy, znehodnotil po celém světě akcie za miliardy dolarů a způsobil zánik tisíců pracovních míst v ropné a plynařské sféře.
Ropa zažívá cenovou jízdu směrem dolů a nezdá se, že by se měl pád v dohledné době zastavit. Některé odhady dokonce hovoří i o tom, že ceny klesnou na 10 dolarů za barel.

Nízká cena ropy táhne do recese Rusko či Venezuelu. S deficity ve státních rozpočtech se budou potýkat tradiční arabští producenti. Do problémů se dostávají i americké státy, kde se koncentruje těžba ropy jako Texas, Louisiana, Oklahoma, Severní Dakota či Aljaška. Břidlicový boom v USA pohasíná.

  • bridlicova-spekulacni-bublina-v-usa-praska


Spěch, s jakým se Spojené státy vrhly na těžbu plynu z břidlic, přidává „nízké kvalitě“ další rozměr. Prudké poklesy produkce, v jednom vrtu až o 90 procent za rok, totiž znamenají – má-li se zábava udržet v proudu – další a stupňující se požadavky na nové půjčky a kapitál. Jenže toto průmyslové odvětví se v současné době celkově nachází v červených číslech a topí se až po uši v dluzích. 

Břidlicový boom financovali těžaři z půjček. Díky politice extrémně levných peněz americké centrální banky si i firmy se spekulativním ratingem na dluhopisových trzích půjčovaly za zhruba pětiprocentní úrok. Od roku 2009 ropné firmy zdvojnásobily zadlužení na celkových 260 miliard dolarů. Jak se kvůli klesajícím cenám ropy budou scvrkávat jejich tržby a zisky, dostane se část firem nejvíce zatížených dluhy na pokraj platební neschopnosti. 

Dnes je každému jasné, že ceny ropy mohou roztrhnout břidlicovou „spekulační bublinu“ v USA.
Prudký pokles cen ropy může vést k nové finanční krizi.
Americké noviny USA Today vyprávěly o tom, jak se kvůli nízkým cenám ropy změnila kdysi vzkvétající hospodářská střediska v města-fantómy.
Například v Texasu měli v roce 2012 okolo 259 ropných věží, dnes jich zůstalo pouze 68, uvádí data USA Today.

Ředitel Byra ekonomické geologie na Univerzitě Texasu v komentáři k situaci poznamenal, že v tomto státu předtím také zažili podobné pády, ale přece jen méně rozsáhlé. „Tento pád je hlubší a delší, než z roku 1999, 2007, 2009. A zatím nejsou vidět žádné příznaky dna".
Část těžařů si byla až příliš jistá vysokou cenou ropy a proti poklesu se nezajistila dostatečně. 

Břidlicový boom v USA má již negativní charakter i pro velké banky: ačkoliv riziko jejich bankrotu není velké, setkaly se s citelnými finančními ztrátami. A pro regionální banky je taková hrozba ještě větší.

Ukázalo se, že břidlicová revoluce, kterou se Američané tak vytrvale snažili vnutit Evropě, byla jen obyčejnou iluzí a navíc výbuch „bubliny břidličného oleje" může být pro USA značně citelný. 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře