Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pracovníci na elektrárně Fukušima byli ozářeni více než se předpokládalo

Finsko: nový vývoj kolem JE Fennovoima. Fukušima: pracovníci na elektrárně byli ozářeni více než se předpokládalo. Mezinárodní odborníci pomáhají ve Fukušimě. Německo: Solný důl Asse již není označován jako sklad jaderného odpadu

  • pracovnici-na-elektrarne-fukusima-byli-ozareni-vice-nez-se-predpokladalo

Finsko: nový vývoj kolem JE Fennovoima

12.10.2013 Helsingin sanomat

Finská společnost Fennovoima zvolila ruskou státní firmu Rosatom jako dodavatele reaktorů pro tento projekt jaderné elektrárny v Pyhajoki ve Finsku. Jednání o tom, že se Rosatom má stát jedním z největších investorů tohoto projektu, začala. Rosatom by vlastnil třetinový vlastnický podíl na projektu a nahradila by tak německou firmu E.ON, který finský projekt již opustila. Druhý třetitonvý podíl je ve vlastnictví několika menších finských energetických firem a zbylou třetinu vlastní finský průmysl. Energetické firmy patří obcím a městům, čímž politický rozhodovací proces o dalším pokračování tohoto jaderného projektu nyní leží v rukou obcí. Ty se musí do konce října rozhodnout, zda chtějí i nadále investovat do jaderného projektu.

Firma Rosatom nebyla mezi původními spoluzřizovateli projektu a aktuální plán se od původního rozhodnutí finské vlády podstatně liší. To je také důvodem, proč Fennovoima potřebuje udělat do jara 2014 nové průzkumy ohledně vlivů zamýšlené stavby na životní prostředí a její bezpečnosti.

Zdroj:

http://www.hs.fi/talous/Fennovoima+luottaa+omistajiinsa/a1382040393873
http://www.hs.fi/talous/Fennovoima+toimitti+Stukille+voimalan+turvaselvitykset/a1381481389020

Fukušima: pracovníci na elektrárně byli ozářeni více než se předpokládalo

20.10.2013 TAZ.de

Další negativní zprávy z Fukušimy: podle zprávy OSN byli pracovníci při jaderné katastrofy vystaveni mnohem vyššímu záření, než se dosud počítalo.

Tokio - Pracovníci havarovaného jaderného zařízení ve Fukušimě byli zřejmě vystaveni mnohem vyšším dávkám radioaktivity, než se dříve předpokládalo. Úřady a provozovatel elektrárny Tepco podcenily v prvních chívlích katastrofy na jaře roku 2011 o více než 20%, informuje zpráva OSN, o které v sobotu psal také deník Asahi Shimbun.

Důvodem bylo, že většina z 25.000 nasazených pracovníků byla vyšetřena s velkým zpožděním po zásahu, píše se dále ve zpráve OSN. Tak již nemohly být zpracovány důsledky záření určitých izotopů jódu, protože ty mají poločas rozpadu mezi 2 a 20 hodinami.

Vědecký výbor Spojených národů si vzal jako podklad pro zjištění následků jaderného záření (UNSCEAR) výsledky vyšetření od firmy Tepco a japonských úřadů. Zprávy UNSCEAR slouží národním úřadům jako podklady pro doporučení na ochranu před zářením.

V havarovaném jaderném zařízení ve Fukušimě došlo v posledních měsících k mnoha poruchám, které vyvíjely další tlak na provozovatele této jaderné elektrárny. Nejprve se velmi zvýšily hodnoty záření a v mořské vodě před jedním z jaderných bloků byly naměřeny vůbec nejvyšší hodnoty záření za poslední dva roky.

V důsledku stavebních prací se dostala kontaminovaná země do moře. V minulém týdnu se dostalo šest pracovníků elektrárny do kontaktu s radioaktivní vodou, protože jeden z pracovníků omylem rozpojil potrubí napojené na úpravnu vody, čímž uniklo sedm tun silně radioaktivní vody.

Japonská jaderná elektrárna Fukušima byla zasažena v březnu 2011 ohromnou vlnou tsunami. V důsledku toho vypadly v elektrárně chladicí systémy, čímž došlo k tavení jaderného paliva. Jednalo se o nejtěžší jadernou havárii po katastrofě v ukrajinském Černobylu.

http://www.taz.de/Atomunglueck-in-Fukushima/!125405/

Mezinárodní odborníci pomáhají ve Fukušimě

15.10.2013 Focus.de

Odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAAE) chtějí podpořit Japonsko při dekontaminaci území, zasažených radioaktivitou při jaderné havárii ve Fukušimě.

„Chceme detailně analyzovat dosud provedenou dekontaminaci a dát rady pro optimalizaci úklidových prací a odstranění vzniklého odpadu," řekl v pondělí v Tokiu před novináři ředitel IAEA odpovědný za jaderný odpad Juan Carlos Lentijo. Je to podruhé, co 16-členný tým specialistů jel do Japonska. Úřad tak vyhověl prosbě japonské vlády.

Velkoplošnou dekontaminací se pokouší Japonsko snížit radioaktivní zatížení v regionech, které byly radioaktivně ozářeny při havárii jaderné elektrárny Fukušima v březnu 2011, aby se tak jejich obyvatelé mohli vrátit zpět do svých domovů. Likvidátoři havárie tak omývají střechy domů, kde je to možné, sekají trávu a jiné rostliny ve výšce 5 centimetrů. To vše končí ve velkých černých pytlích. Mezisklady pro tento materiál však ještě neexistují.

Kritici zpochybňují účinnost těchto opatření a myslí si, že chce japonská vláda pouze vzbudit dojem normálnosti. Na tom chtějí tito kritici postavit odpor proti obnovení provozu nyní odstavených japonských jaderných elektráren.

Experti MAAE zůstanou v Japonsku do 21.října a na konci svého pobytu předají japonské vládě návrhy, jak pokračovat s dekontaminačními pracemi a jak naložit s množícím se množstvím jaderného odpadu.

http://www.focus.de/politik/ausland/atom-internationale-experten-wollen-in-fukushima-helfen_aid_1128585.html

Německo: Solný důl Asse již není označován jako sklad jaderného odpadu

22.10.2013 Focus.de

48 let po uložení prvního kontejneru s jaderným odpadem již není narušený solný důl v německém Asse označován jako konečné úložiště jaderného odpadu.

Spolkový úřad pro ochranu před zářením tak reaguje podle své mluvčí na výzvu odpůrců jádra. „Místo toho tak mluvíme pouze o důlním díle Asse," řekla mluvčí úřadu v úterý na dotaz agentury DPA. V popředí diskusí kolem solného dolu Asse je nyní otázka pojetí plánovaného vyjmutí dosud uložených 126.000 kontejnerů s jaderným palivem z dolu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře