Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Fukušima: Druhý průzkum prokázal další onemocnění rakovinou štítné žlázy u dětí (+ další jaderné zprávy)

Hinkley Point: Londýn je rozladěný: „Využijeme každou příležitost, abychom žalovali Rakousko"/ Fukušima: Druhý průzkum prokázal další onemocnění rakovinou štítné žlázy u dětí / Japonsko: povolení pro obnovení provozu dalších dvou reaktorů / Švýcarsko: hledání konečného úložiště: curyšská vláda je nespokojená s Nagrou / Česká republika a Jordánsko budou spolupracovat v oblasti jaderné energie

  • fukusima-druhy-pruzkum-prokazal-dalsi-onemocneni-rakovinou-stitne-zlazy-u-deti-dalsi-jaderne-zpravy

Hinkley Point: Londýn je rozladěný: „Využijeme každou příležitost, abychom žalovali Rakousko"

Velká Británie je očividně rozladěná kvůli protijaderné pozici Rakouska. Z tajné depeše rakouského velvyslanectví v Londýně vyplývá, že Londýn chce Rakousko žalovat nebo mu uškodit. Ve středu o tom informovalo několik deníků.

Na pozadí stojí žaloba, kterou chce Rakousko podat kvůli státní podpoře při stavbě nové britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Vládní kruhy tiskové agentuře APA potvrdili pravost oné depeše. Rakouský spolkový kancléř Werner Faymann proto kvůli tomu ve čtvrtek osloví svůj britský protějšek Davida Cemarona při summitu EU.

Velká Británie „ v budoucnu využije každou příležitost, aby podala na Rakousko žalobu nebo mu jinak uškodila, tak aby to mělo velké vnitropolitické důsledky," stojí v depeši, kterou otiskla rakouská Kronen Zeitung. „Velká Británie očividně začala se zapojením britského velvyslanectví ve Vídni a dalších míst se systematickým vytvářením protiopatření škodících Rakousku a dneska jsme se dozvěděli o výsledku prvního snažení. Rakouská spolková vláda se nesmí nechat těmito výhrůžkami iritovat, řekla spolková mluvčí rakouských Zelených Eva Glawichnig. Oznámená žaloba musí být podána. Jedná se podle ní o zcela přípustný krok jak odpovědět na zcela nezdvořilý britský způsob jednání. Glawischnig dále varovala před plánovaným subvencováním stavby nových jaderných reaktorů a dodala: „takové subvencování by vedlo k velkému plundrování v řadách daňových poplatníků."

Také hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení) reagoval na depeši: „To, že by Rakousko svou zrušovací žalobou proti schválení miliardových subvencí pro britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point skrze Evropskou komisi realisticky mohlo tento britský projekt zastavit a odstartovat tak postupný odchod Evropy od využívání jádra, očividně pocuchalo nervy jaderné lobby," řekl ve středu Anschober, který dále vyzval k tomu, abychom brali britské výhrůžky směrem k Rakousku pouze jako výraz absolutní slabosti.

http://wirtschaftsblatt.at/home/nachrichten/newsletter/4660471/Hinkley-Point-London-verstimmt_Werden-jede-Gelegenheit

Fukušima: Druhý průzkum prokázal další onemocnění rakovinou štítné žlázy u dětí

První průzkum všech 370.000 dětí z prefektury Fukušima, kteří dosáhli v okamžiku katastrofy maximálně 18 let, potvrdil 86 případů rakoviny štítné žlázy a dalších 23 případů podezření na toto onemocnění.

Nyní proběhl druhý průzkum na celkem 385.000 dětech, který začal v dubnu loňského roku. Tento druhý průzkum prokázal další případ onemocnění a dalších osm nových případů podezření. Dětem bylo v době havárie 6-17 let. Komise správy prefektury nyní musí zhodnotit, zda existuje kauzální souvislost onemocnění dětí rakovinou štítné žlázy a jadernou havárií z roku 2011.

Všech osm dětí bylo v první vlně vyšetření shledáno zdravými. U obou průzkumů se používala stejná metoda vyšetření. Skládalo se z ultrazvukového vyšetření, následného vyhodnocení změn podle čtyřstupňové stupnice. O tom informovala agentura Kjóto s odvoláním na zdroje obeznámené s průzkumem.

http://www.spreadnews.de/fukushima-aktuell-untersuchung-weist-erneut-schilddruesenkrebs-bei-kindern-nach/1145148/

Japonsko: povolení pro obnovení provozu dalších dvou reaktorů

Japonský státní dozor vydal povolení pro opětovné uvedení do provozu dalších dvou odstavených jaderných reaktorů. Jaderný dozor ve středu prohlásil, že oba reaktorové bloky jaderné elektrárny Takahama v centrální prefektuře Fukui odpovídají zpřísněným bezpečnostním standardům, které byly zavedeny po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima v březnu 2011.

Rozhodnutí padlo krátce po vítězství ministerského předsedy Šinzo Abé v parlamentních volbách. Konzervativní politik vyhodnotil svůj úspěch ve volbách jako souhlas veřejnosti s jeho plány na restart jaderných elektráren, odstavených v roce 2011. Výzkumy veřejného mínění však ukazují, že pouze 30 -– 40% Japonců souhlasí s obnovením provozu odstavených jaderných elektráren, zatímco více než polovina obyvatel zůstává k využívání jaderné energetiky skeptická a obnovu provozu jaderných elektráren nadále odmítá.

Všechny japonské jaderné elektrárny byly v roce 2011 kvůli bezpečnostním kontrolám odstaveny mimo provoz, poté co došlo v březnu stejného roku v důsledku silného zemětřesení a následné vlny tsunami k havárii v jaderné elektrárně Fukušima.

http://www.taz.de/!151439/


Švýcarsko: hledání konečného úložiště: curyšská vláda je nespokojená s Nagrou

Curyšská vláda nechce, aby se v kantonu skladovaly radioaktivní odpady. Podle ní se musí pečlivě prozkoumat, kde se nakonec jaderný odpad umístí pod zem. Vláda nerozumí tomu, že se se spolková země koncentruje pouze na dvě z vybraných lokalit.

Curyšská vládní rada není spokojená s prací Národního institutu pro skladování radioaktivních odpadů – Nagra. Podle není není správné, že již v této fází procesu vyhledávání vhodného místa pro úložiště zredukovala počet možných lokalit pro podzemní úložiště vysoce radioaktivních odpadů na pouhé dvě. Jednotlivé kantony proto opětovně vyzvaly švýcarský oinstitut Nagra, aby prozkoumal všechny potenciálně možné lokality a transparentně zhodnotil výsledky těchto průzkumných prací.

Nagra byla v roce 2011 pověřena švýcarskou spolkovou radou, aby vybrala alespoň po dvou lokalitách pro vysoce radioaktivní a středně až nízkoaktivní odpady. Na konci ledna letošního roku však Nagra zveřejnila výběr lokalit Jura Ost a Curych Nordost jako vhodná místa pro uložení jak nízko až středně aktivních, tak i vysoce radioaktivních odpadů z jaderných elektráren.

Ostatní lokality podle kantonů mohou být vyřazeny z výběru pouze za předpokladu, že ve srovnání s jednou nebo vice lokalitami vykazují jednoznačné nevýhody. Politické grémium pro vyhledávání úložiště a výbor kantonů za předsednictví stavebního ředitele Markuse Kögi proto nyní pověřil expertní skupinu Bezpečnost (AG SiKa/KES), aby všechny dosavadní podklady řádně zanalyzovala. Zpráva této skupiny se očekává v druhé polovině letošního roku.

http://www.nzz.ch/zuerich/zuercher-regierungsrat-unzufrieden-mit-nagra-1.18481541

Česká republika a Jordánsko budou spolupracovat v oblasti jaderné energie

11.února 2015 Salzburg 24

Česká republika má pomoci Jordánsku pří plánování a přípravě tamní první jaderné elektrárny. V této souvislosti ve středu na okraji své návštěvy v Amánu podepsal český prezident Miloš Zeman příslušné memorandum, jak informoval český institut pro jaderný výzkum UJP Řež.

Má se přitom jednat o vzdělávání odborníků a výměnu zkušeností a informací v oboru. Intenzivnější spolupráci oznámil český prezident informací svého mluvčího také v oblasti výměny informací tajných služeb.

Při příležitosti své návštěvy v Jordánku předal Zeman jordánskému králi Abdullahu II. za jeho odvahu v boji proti terorismu řád bílého lva, který je nejvyšším vyznamenáním České republiky.

http://www.salzburg24.at/tschechien-und-jordanien-kooperieren-bei-atomenergie/apa-s24_1422343394

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře