Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

4 roky pokračující katastrofy ve Fukušimě (+ další jaderné zprávy)

Indie sází i přes Fukušimu na jadernou energetiku /

Fukušima: po netěsnosti na potrubí k odvodu dešťové vody se zvýšila kontaminace spodní vody /

4 roky pokračující katastrofy ve Fukušimě /

Merkelová se v Japonsku zasazuje o výstup z jaderného programu.

  • 4-roky-pokracujici-katastrofy-ve-fukusime-dalsi-jaderne-zpravy

Indie sází i přes Fukušimu na jadernou energetiku

Celkem 21 jaderných reaktorů nyní provozuje Indie. Nejnovější jaderná elektrárna Kudankulam byla uvedena do provozu v roce 2013, přičemž je ohrožena přívalovými vlnami tsunami stejně jako havarovaná japonská elektrárna Fukušima. Protest místních rybářů a ostatních obyvatel však na plánu indické vlády postavit v zemi desítky nových jaderných reaktorů nic nemění.

Rybáři z Kanyukumari na nejjižnějším cípu Indie byli celou noc venku. Teď společnými silami tahají své dřevěné bárky na břeh. Na horizontu se za ranního svítání vykresluje silueta blízké jaderné elektrárny Kudankulam. Toto jaderné zařízení se nachází přímo na pobřeží - stejně jako havarovaná japonská jaderná elektrárna ve Fukušimě.

„Kudankulam pro nás představuje obrovský problém. Jaderná elektrárna kontaminuje naše ryby a moře," říká mladý rybář Xavier. Jeho noční úlovek jde hned brzy ráno na prodej na místní tržiště. Tam jsou i manželky rybářů naštvané na blízkou jadernou elektrárnu ruského stavebního designu. „My tady Kudankulam nechceme. Žijí tu samí rybáři, kteří své rodiny živí prodejem ryb. Jaderná elektrárna zničí naši budoucnost," stěžují si všichni. Všichni zažili tsunami v roce 2004, která přinesla jižnímu výběžku Indie smrt na zkázu. Rodiny rybářů vyvíjí aktivní odpor proti tamní jaderné elektrárně. Jejich vůdce Udayakumar je vystudovaným odborníkem pro oblast politiky, žil dlouhou dobu v USA. „Ano, máme v Indii energetický problém a vypouštíme do ovzduší stále více klimatu nebezpečného oxidu uhličitého. Ale odpovědí na tento problém přece nemůže být, že si otrávíme naše životní prostředí," říká. „Proč se nebavíme o likvidaci jaderného odpadu, která nás bude zaměstnávat na desítky tisíc let? USA ani Německo nenachází odpověď na otázku konečné a bezpečné likvidace jaderných odpadů. Jak to potom má zvládnout Indie?"

Indie získává dvě třetiny své elektrické energie z uhelných elektráren. 21 nyní provozovaných jaderných elektráren zajišťuje pouze asi 3% v Indii spotřebovávané elektrické energie. Premiér Narenda Modi chce tento podíl jádra na výrobě elektřiny v následujících deseti letech ztrojnásobit, a to stavbou desítek nových jaderných reaktorů.

http://www.tagesschau.de/wirtschaft/atomkraft-indien-101.html

Fukušima: po netěsnosti na potrubí k odvodu dešťové vody se zvýšila kontaminace spodní vody

Poté, co se v úterý zjistil únik 750 tun radioaktivně kontaminované dešťové vody z jaderné elektrárny Fukušima Daiči, zdá se nyní, že událost bude mít následky.

Jak sdělil provozovatel jaderné elektrárny, která havarovala v březnu 2011, firma Tepco, byla včera naměřena na jednom z blízkých odběrových míst spodní vody s označením E-9 koncentrace radioaktivního materiálu ve výši 11.000 bequerelů na litr vody.

Jeden den před únikem dosahovala úroveň radioaktivního zatížení na stejném odběrovém místě pouze 370 bequerelů. Jedná se tedy o 30-násobný skokový nárůst. Co se týče naměřené kontaminace, jednalo se především o tzv. beta - zářiče, jako například stroncium.

Na ostatních odběrových místech nedošlo k žádnému signifikantnímu nárůstu dříve naměřených hodnot.

Firma Tepco do úterním úniku prohlásila, že kontaminovaná voda zřejmě prosákla do země a nedostala se do Tichého oceánu.

http://www.spreadnews.de/fukushima-aktuell-nach-regenwasserleck-nun-strahlungsanstieg-im-grundwasser/1145547/

4 roky pokračující katastrofy ve Fukušimě

11.3.2015 Freitag.de

Katastrofa ve Fukušimě nám sice zmizela z očí, to však neznamená, že skončila

V březnu 2011 došlo v důsledku silného zemětřesení k tragické nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiči, při které byly těžce poškozeny čtyři z celkem šesti reaktorových bloků. Ale jaderná katastrofa zde stále neskončila, i když o ní nyní již skoro neslyšíme. Pokračuje, každým dalším dnem. Nadále toto místo vypouští radioaktivní látky do životního prostředí: denně se dostává 300 tun radioaktivně kontaminované vody do oceánu. To se ve Fukušimě děje pravidelně každý den po dobu již čtyř let. Jaderná lobby se samozřejmě raduje, že média tato jaderná havárie již tolik nezajímá a nepíše se o ní, protože jinak by se lidé na celém světě dozvěděli mnohem více o tom, jak dlouhodobé a ničivé následky taková nehoda má na životní prostředí a lidské zdraví.

Asi 360.000 dětí a mladistvých pod 18 let z regionu Fukušima bude po celý svůj život pravidelně testováno na rakovinu. Již při prvním screeningu byla zjištěna rakovina štítné žlázy u 109 dětí. Statisticky běžný by přitom byl pouze jeden případ rakoviny na celkový počet vyšetřovaných dětí. Skutečný rozsah zdravotních následků havárie ve Fukušimě však bude viditelný až za mnoho let, protože latentní doba mezi ozářením a zvýšeným výskytem onemocnění rakovinou je podle typu rakoviny různě dlouhá a může být delší než deset let. Ale i tyto těžké následky jsou pouhou jednou částí důsledků této jaderné katastrofy, které obyvatelé Japonska nyní musí nést.

Výročí havárie ve Fukušimě je příležitostí, jak lidem situaci kolem Fukušimy opět trochu přiblížit. Protože to všechno se může stát i kdekoli jinde. Kdo by chtěl být násilně evakuován ze svého rodného regionu a to na velmi dlouhou dobu? Kdo z nás by chtěl posílat své děti na pískoviště, na kterých se výše radioaktivní zátěže písku každý den zveřejňuje na informačních tabulích? Nebo je posílat do škol, které sice byly dekontaminovány, ale krátce nato se opět kontaminovaly díky větru a dešti radioaktivními částicemi? Kdo z nás by chtěl žít ve stálém strachu , že u něj může kvůli vysoké radioaktivitě v jeho bydlišti vypuknout rakovina? Tato zatěžující okolnost je teď součástí každodenního života mnoha Japonců.

Můžeme být rádi, že se něco podobného nestalo v Evropě. I tak máme 29 let po Černobylu ve spolkovém rozpočtu kapitolu pro odstraňování radioaktivně kontaminovaných kanců například v Bavorsku. Katastrofa přímo u nás se nám naštěstí dosud vyhnula. Kdo ale zaručí, že to tak zůstane navždy?

https://www.freitag.de/autoren/marcob/4-jahre-dauerkatastrophe-fukushima

Merkelová se v Japonsku zasazuje o výstup z jaderného programu

10.3.2015 Der Westen.de

Tokio - Čtyři roky po přírodní a jaderné katastrofě lobbovala v japonském Tokiu německá kancléřka Angela Merkel za odstoupení Japonska od jaderné energetiky. „Mohou vždy nastat zcela neočekávaná rizika," řekla německá kancléřka v souvislosti s několikanásobným tavením aktivní reaktorové zóny v havarované japonské jaderné elektrárně Fukušima. K nehodě došlo v březnu 2011 v důsledku silného zemětřesení a následné vlny tsunami. Podle Merkelové byla pro ní jaderná havárie ve Fukušimě spouštěčem pro silný politicky obrat: „Proto jsem spolu s ostatními politiky rozhodla o tom, že se postupně uzavřou všechny německé elektrárny, přičemž poslední bude odstavena v roce 2022."

Japonský ministerský předseda odůvodnil své rozhodnutí, proč chce postupně spustit další jaderné reaktory v Japonsku i přes silný odpor japonských občanů tím, že Japonsko není schopné pokrýt své energetické potřeby výrobou elektřiny v obnovitelných zdrojích energie. Země je podle něho odkázána na výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách. Japonsko po nehodě ve Fukušimě odstavilo všech svých téměř padesát jaderných reaktorů k bezpečnostní kontrole. V poslední době však opět čtyři z těchto japonských reaktorů dostaly povolení k opětovnému spuštění.

http://www.derwesten.de/wirtschaft/merkel-wirbt-in-japan-fuer-abkehr-von-atomenergie-aimp-id10438868.html

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře