Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Všichni řeší kdo vyhraje, ale jak se to hraje je hlavně oč tu běží!

Chcete-li změnu, nedejte na emoce, HRAJTE, aby změna dostala více křesel!

Zase je zveřejněný další předvolební průzkum nějaké agentury na určitém vzorku voličů, který má asi mít na nerozhodnuté voliče nějaký, minimálně psychologický vliv. Prý by volilo asi 64 % tak vítězové se již mohou těšit í na 36 %, co se rozpočítá do křesel jim.

Můj názor je, že už zveřejnění výsledků průzkumů před volbami ještě chybí důležitá informace pro čtenáře a to prvotní zadavatel a kdo ten průzkum u agentury platí. Pokud je to stát, tak se ptám, proč stát dělá kampaň stranám a jejich donátorům za naše peníze?!

Svým soukromým osobním průzkumem (který si u mne nikdo nezadal a nikdo neplatil) mezi lidmi i vysokoškolského vzdělání a různého věku jsem zjistila následující:

  • vsichni-resi-kdo-vyhraje-ale-jak-se-to-hraje-je-hlavne-oc-tu-bezi

Nemáme (dle mého názoru) jasno (a ani se tím příliš nezabýváme) v tom, jak probíhá přidělování křesel a hra s čísly ve skutečných volbách do parlamentu, průzkumy „vem čert“. V průzkumech jde zejména o byznys agentur a tlak na emoce nerozhodnutého voliče a zajisté také na sponzory stran a hnutí. Prostě ono obligatorní komu přihodit mediální zájem, peníze a proti komu jaké vášně rozpoutat ještě v cílové rovince.

Přečtení volebního zákona laikovi moc nepomůže, tam se ztrácí každý běžný občan-těm co tomu dokonale rozumí se samozřejmě omlouvám.

Zásadní sdělení, srozumitelné pro běžného občana:

Ačkoliv volíme do celostátního parlamentu, mandáty (křesla) tedy skutečná síla v parlamentu se přepočítává pro jednotlivé volební obvody, kde se prostě podělí o počet křesel dle velikosti obvodu a 5 % pak nemusí být na křeslo dost!

-Dáte-li hlas subjektu, co celostátně nedosáhne na 5 % i Váš hlas pomůže k více křeslům těm, co jste je nevolili.

-To samé platí pro ty, co volit nejdou z důvodu, že ani jeden subjekt je oslovil.

Prostě v malých volebních obvodech (s malým počtem přidělených křesel ve sněmovně) mají strany, co sice celostátně prošly 5 %, ale v konkrétním jednom volebním obvodu mají zisk menší % mnohem horší pozici, než ty s velkým % hlasů v jednotlivém obvodu.

Takže o kolik křesel se ve vašem volebním obvodu hraje je zásadní a čím méně křesel obvod má, tím více hlasů tam musí dosáhnout subjekt, aby měl vůbec šancí na křeslo. Bohužel ani celostátně zisk nad 5 % hlasů na křesla v parlamentu nemusí stačit a pak si zase vaše hlasy –křeslo- rozdělí ti s vyšším ziskem ve volebním obvodu i když jste jim hlas nedali!

Rozdrobení hlasů na spousty malých stran a také odrazení voličů od voleb vůbec je vlastně taky způsob, jak zajistit více křesel pro ty, co získají v obvodech jednotlivě nejvíce % a nepropadnou celostátně.

Přikládám odkaz na veřejný zdroj, kde je na příkladu vše vysvětleno. https://cs.wikipedia.org/wiki/D%27Hondtova_metoda

Tedy opakuji.

Chcete-li změnu, nedejte na emoce, HRAJTE, aby změna dostala více křesel!

Marie Trojanová

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře