Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sportem k trvalé invaliditě aneb Ukopali rozhodčího k smrti…

Škody na stadionech i v ulicích měst za desítky milionů, další miliony jdou na mzdy těžkooděnců, za vypravení speciálních vlaků a autobusů, další výdaje za lékařskou péči, jednání soudů a zasedání fotbalové mafie. To vše je má jednotný název; sport, v němž si fotbalista či hokejista, přinášející mj. zranění, vydělá za týden tolik, co za celý rok špičkový chirurg, jenž tato zranění léčí...

  • sportem-k-trvale-invalidite-aneb-ukopali-rozhodciho-k-smrti

Tak vypadá údajně sport, jemuž se říká fotbal? Nebo hokej? To nemluvím o dopingovém hájemství, jemuž se říká cyklistika, atletika, vzpírání, box... A nepočítám stovky mrtvých, o které se postarali psychopatičtí rowdies i samotní hráči na celém světě. Sparťanský primitiv Kočí, jehož zákroky jsou zákeřné trestné činy. Brutalita, úmysl zranit soupeře. Můj redakční kolega Pepa Mikoláš, jeden z nejlepších českých hokejových brankářů, kdysi nevěděl, co je to maska, chránící obličej. Jeho spoluhráči nemuseli mít na hlavách helmy...

Nepřestanou, dokud nezemře další Čajka... Miliardy hrají prim. Každý tým v NHL má svého bijce, který chrání hlavní hvězdy týmu a chodí na led, když je potřeba si s protihráči něco vyříkat „ručně" nebo vzít na sebe úlohu mstitele. Se svými 198 cm a 106 kg je David Kočí k takové úloze předurčen. A též se s ním chlubíme... "Při tréninku v dresu Colorada Avalanche jsme dělali hlavně box a jakýsi wrestling neboli zápas ve stoje, kde jsme se jeden druhého snažili dostat na zem...." říká spokojeně Kočí.

Nedávno si zaboxovali hráči New York Islanders a Pittsburghu. Domácí zvítězili 9:3, padlo celkem 346 trestných minut! Jen jeden zápas za posledních deset let byl v NHL vypjatější. Ledová plocha se proměnila v bojiště, nad kterým létaly pěsti. Fanoušci "ryčeli" nadšením, aplaudovali hokejovým gladiátorům. Za posledních deset sezon v NHL se více „činili" jen hokejisté Philadelphie a Ottawy, kteří se do sebe pustili 5. března 2004 a výsledkem bylo 419 trestných minut! „Bylo to vzrušující. Nikdy předtím jsem podobné utkání nezažil. Tolik bitek...," žasl 20letý útočník Islanders John Tavares. „Bylo to maso," popisovali divoký duel potlučení čeští spoluhráči z Canadiens Jaroslav Špaček s Tomášem Plekancem...

Přestože slovenský učitel stávkuje, protože má za rok sto padesát tisíc korun hrubého, (541 eur - 13.200 Kč za měsíc) stávkují též hokejisté NHL, protože nemají svých deset a víc milionů ročně... Dolarů... Sport postrádá morálku, je neřestný a podlý. Příklad za všechny; rok 2008 - Policie obvinila za výtržnosti během fotbalového derby Slavie a Sparty 21 lidí. Dva z nich viní z útoku na veřejné činitele. Předběžnou škodu na strahovském stadionu vyčíslil správce na 500 tisíc korun. Jednoho policistu popálila v obličeji dýmovnice. Podobných rizikových utkání máme v Česku desítky, ta si vynásobme milionovými škodami, nejen zraněnými lidmi a máme inspiraci pro "kapříky i Ivánky"... A pak se divíme, kde se agresivita bere už u dorostenců...

Ale faktem je, že Česko patří k těm nejméně postiženým zemím. Poslední masakr se odehrál v Nizozemsku. Jednačtyřicetiletý asistent sudího Richard Nieuwenhuizen v pondělí zemřel v nemocnici poté, co ho po nedělním utkání amatérské ligy v Almere napadlo pět mladých fotbalistů pěstmi a kopanci. Muž, který se zdarma věnoval svému hobby a pak před očima svého syna byl zlynčován. Pět zběsilých útočníků z amsterodamského klubu Nieuw Sloten ve věku 15 a 16 let je ve vazbě kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti.

Kolik tragédií této zhůvěřilosti předcházelo?

Jen namátkou. /http://is.muni.cz/th/344276/fsps_b Další masakr se stal 23. 10. 1977 v nizozemském Amsterdamu, kde si chuligáni Ajaxu a Feyenoordu smluvili bitku v klidné části v severním Holandsku. Násilné konfrontace zúčastnilo více než 3000 soupeřových hooligans v malém městečku Beverwijk v Nizozemí. V předem dohodnuté a dobře organizované bitce zahynul šéf gangu Ajaxu Carlo Picornie (35 let), který byl zbit a ubodán k smrti soupeřovými fanoušky a i další účastníci měli vážná poranění.

Výjimka? Běžný úkaz. Nejlépe se s ním vypořádali v Anglii. Operace Červená karta byla ukončena v lednu 1987, když policie vnikla do domů a bytů 67 údajných členů skupiny zvané „Zulu Warriors", příznivců fotbalového klubu Birminghamu. Čtyřicet devět zadržených doznalo svoji vinu za vyvolávání násilností, výtržností, krádeží, vloupání, ublížení na zdraví, ohrožování cestujících při cestování vlakem... Patnáct fanoušků bylo uvězněno s tresty od tří do třiceti měsíců... Přibližně ve stejné době, jako Červená karta, se uskutečnila operace zvaná Konec zápasu, která se zaměřila na výtržníky West Ham United a Millwallu. Při této akci bylo zatčeno 25 údajných chuligánů po zásahu 250 policistů. Operace Omega se uskutečnila v dubnu 1988, kdy bylo zatčeno 25 příznivců fotbalového klubu Manchester City. Skupina fotbalových chuligánů Manchesteru City měla název Guvnors. Při domovních prohlídkách byly zabaveny falešné telefonní karty, nože, obušky a další zbraně.

V roce 2007 po smrti policisty, jehož zabili právě fotbaloví chuligáni, vedení fotbalového svazu v Itálii rozhodlo, že na stadiony, které nesplní bezpečnostní podmínky, nebudou vpuštěni žádní diváci. V návaznosti byl také vznesen návrh na posílení policejních pravomocí, aby bylo možné fotbalové chuligány zatýkat i 48 hodin po činu bez soudního zatykače... V roce 2010 bylo ve Francii potrestáno 16 fanoušků Paris St. Germain doživotním zákazem vstupu na fotbalové stadiony a další fanoušek dostal půlroční podmíněný trest. Chuligáni byli potrestáni za násilnosti, které provázely ligový zápas s Marseille. Před a po něm se porvaly dva znepřátelené tábory fanoušků pařížského klubu a jejich střet skončil zraněním osmatřicetiletého muže, který byl v ohrožení života převezen do nemocnice.

Derby zvané „Superclásico" je název fotbalového zápasu v Argentině v Buenos Aires mezi Boca Juniors a River Plate. Superclásico je celosvětově známé jako jedno z nejdivočejších a pro argentinské fanoušky nejdůležitější derby, proto není výjimkou, že chuligáni mají u sebe zbraně v podobě nožů, boxerů a pistolí. Tragédie, kterou Argentinci nazývají jako Brána 12, se stala 23. června 1968 na stadionu El Monumental. Po zápase zde zahynulo 71 fanoušků a 150 jich bylo zraněno. Tato pohroma byla největší událostí, která se kdy v historii argentinského fotbalu stala. Průměrný věk obětí byl 19 let.

V roce 1976 fanoušek Millwallu Ian Pratt spadl po šarvátce s fanoušky West Hamu do kolejiště, kde právě projížděl vlak a muž zahynul. Fanoušci vylepili před dalším zápasem na domácí stadion letáky s nápisy, že West Hamští fanoušci musí umřít, aby se pomstili. V srpnu se oba kluby utkaly v Ligovém poháru. K bitkám docházelo v okolí stadionu, kde zůstal ležet na zemi i jeden těžce pobodaný. Ve finále Poháru evropských mistrů (PEM, nyní Liga mistrů) vyústil střet fanoušků obou klubů na Bruselském stadionu v Heysel v tragédii, k níž došlo 29. května 1985. Na utkání FC Liverpool a Juventusu Turín vypukla bitka mezi oběma tábory, při níž se zřítila část tribuny. Pod betonovými částmi hlediště se našlo 39 obětí (32 italských fanoušků Juventusu, 4 Belgičané, 2 Francouzi a 1 muž ze Severního Irska) a zhruba 600 lidí vyvázlo se zraněním...

Dne 13. května 1990 odcestovalo přibližně 3 tisíce členů Delije, fanoušků srbského klubu Crvena zvezda Bělehrad do Zábřehu na městský stadion Maksimir, kde se utkali se zástupci Bad Blue Boys hájící barvy Dinama. Do potyček se zapojil dokonce i kapitán Dinama Zvonimir Boban, který na těžkooděnce mlátícího fanouška jeho týmu zaútočil ve stylu kung-fu. Policisté museli přivolat na pomoc posily s obrněnými vozy a vodními děly, aby byli schopni rozehnat násilné fanoušky. Boj trval přes hodinu a výsledkem nepokojů bylo více než 100 lidí pobodáno a otráveno slzným plynem.

Vzájemné zápasy týmů Esteghal FC a FC Persepolis jsou v Íránu známé jako tzv. Teheránské derby. Zápas, který se odehrál 29. prosince 2000, byl prohlášen za nejvýznamnější derby v Asii. Utkání skončilo 2:2. Vše začalo po utkání drobnými potyčkami mezi hráči obou týmů přímo na hrací ploše a 100 tisíc íránských fanoušků na tribunách nechtělo jen tak nečinně přihlížet. Rvačky se přesunuly i mimo stadion, kde rozvášnění fanoušci zdemolovali 250 městských autobusů a poškodili i mnoho obchodů.

Dne 24. listopadu 2006 byl zastřelen člen „Boulogne Boy's", nejtvrdšího jádra chuligánů Paris Saint-Germain, kteří mají ve znaku buldoka, na pohárovém utkání UEFA mezi Paris Saint-Germain (PSG) a Hapoel Tel Aviv. Skóre zápasu skončilo 4:2 pro Hapoel Tel Aviv. V roce 2007 byl fanoušek Panathinaikosu ubodán stoupencem Olympiakosu na volejbalovém zápase žen! Řecká vláda poté na 14 dní zakázala veškeré sportovní akce. Uzavřeny tak zůstaly všechny řecké stadiony.

Když přijeli reprezentanti Alžírska do Káhiry k poslednímu kvalifikačnímu zápasu na MS 2010, čekalo na ně místo tradiční pohostinnosti kamenování autobusu směřujícího s hráči na zápas. Po následných potyčkách skončilo 32 lidí v nemocnici. Domácí Egypt nakonec vyhrál 2:0, ale bylo to Pyrrhovo vítězství; tento výsledek znamenal, že se mezi oběma týmy bude hrát rozhodující zápas. Před utkáním to v obou zemích vypadalo jako po vyhlášení války. Přes 200 alžírských vandalů zdemolovalo kanceláře pobočky egyptské telekomunikační firmy. Pětatřicet tisíc diváků rozhodujícího zápasu hlídalo patnáct tisíc policistů a vojáků. Alžírsko nakonec porazilo Egypt 1:0 a postoupilo. Výsledek? Molotovovy koktejly namířené na alžírskou ambasádu v Káhiře a její obléhání, které vyústilo v několikahodinovou bitvu a uzavření celé čtvrti, vypálení centra egyptských aerolinií v Alžírsku a divoké potyčky mezi zástupci přistěhovalců z obou zemí v Paříži.

Jiná doba, jiný mrav; rowdies či hooligans se modernizovali, ozbrojili a vžili se do rolí teroristů, módou se staly únosy. Unesen byl i hráč Interu Milán Adriano. Mohl se stát obětí jednoho z gangů, které se zaměřují na fotbalové hvězdy. Svou zkušenost s únosci má například i útočník Manchesteru City Robinho, jehož matku unesla v roce 2004 skupina ozbrojených mužů. Propuštěna byla po čtyřiceti dnech za výkupné padesáti tisíc liber. Smutným koncem skončil únos bratra gruzínského fotbalisty Kakhy Kaladzeho. Bratr obránce AC Milán byl nalezen až po pěti letech, přičemž zastřelen byl asi měsíc po únosu.

Maria de Lourdes Silva de Oliveiraová byla unesena ze svého domu v Sao Paulu, odkud ji odvlekli dva muži ozbrojení pistolemi. Ze zprávy AC nevyplývá, zda se starší sestra brazilského fotbalisty ocitla na svobodě díky zaplacení výkupného, zásahu policie či z jiného důvodu. Únosy příbuzných slavných sportovců, především fotbalistů, se staly v Brazílii "módou". Odvlečení Oliveirovy sestry bylo v té době už osmým známým případem...

Inu, sportem k smrti, v nejlepším k trvalé invaliditě... Kdo by to ale za pět melounů týdně neriskoval? Když má speciální helmu...

PS: Za vším je třeba hledat alkohol. Podle evropské studie (ESPAD), která se loni uskutečnila mezi více než třemi tisíci šestnáctiletých, vypilo za poslední měsíc třikrát nebo častěji více než pět sklenic piva, vína či lihovin 21,3 procenta studentů a učňů. To znamená, že pětina hochů a dívek v České republice se každý víkend opijí. Dvě třetiny (66 procent hochů a 50 procent dívek) mladistvých patří mezi pravidelné konzumenty alkoholu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře