Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bombarduje-li NATO, je to demokracie, veto Ruska a Číny je skandál?

  • ropa-arab
Dvě mouchy jednou ranou, tvrdí přísloví. V promyšleném byznysu s posvěcením OSN, zvaném "bezletová zóna v Libyi", však byly zabity jednou ranou hned tři mouchy. Ropná studená válka začala; NATO přineslo libyjskému lidu svobodu a demokracii. Teď se jen podělit o kořist. Holport vykrádačů pyramid si mne ruce. Supové se už slétají.

Vedle největších producentů z libyjské předválečné doby, italského Eni, francouzského Totalu a španělského Repsolu se do popředí tlačí i britský BP či rakouský OMV a Marathon. Průzkum libyjského pobřeží začala před časem ale čínská státní firma CNPC, ovšem zda bude opět připuštěna k „lizu", to se neví, vlastně už je to skoro jisté. Není místo pro nejbohatší zemi světa. Západ, zadlužený až po uši, však vůči svému největšímu veříteli značně riskuje...

Zkrátka v Libyi přišly též ruské podniky Gazprom, Gazprom Nefť a Tatněfť, které investovaly do těžby ropy a plynu v stovky milionů dolarů. Stejně jsou vyhozeny oknem i miliardové čínské investice. Asi 75 firem z Číny se v Libyi podílelo na 50 projektech. Do protestů libyjských rebelů byla zapojena rovněž CIA, aby tam vzpouru vedla. Dovede si někdo představit, co by se dělo, kdyby do hry vstoupila se stejným "poradním hlasem" KGB, resp. GRU? Znamená to snad vyhnání Číny ze Středomoří? Čína pohlíží na Afriku jako na budoucí zdroj energie. Má své investice v dalších zemích černého kontinentu. Libye je jen jedna. Zbraně páté generace si prostě už dávno zabukovaly území, na němž teď pořádají svoji obchodní předváděčku. Paradoxy. Kdo asi může mít větší úspěšnost v ničení objektů a zabíjení civilistů; Kaddáfího starobylý arzenál, nebo absolutní zbrojařská špička zbytku světa?

Její ropná pole však budou nyní proměřována podle toho, jak kdo se zájemců stál na straně rabující a plenící chátry a kdo cítil, že je ničena nejbohatší a nejlépe spravovaná země Afriky. A právě k těm nezúčastněným státům patřily Rusko, Indie a právě Čína. A co Česko, které ještě jako Československo, prodalo přes 700 kilo semtexu velvyslanectví USA v Praze, a další trhaviny šly z pardubického Semtína do Vietnamu...? Prostě, Sýrie není Libye, s denní těžbou 1,6 milionů barelů ropy denně. Nejvíc v Africe a 3,3 procenta světové těžby. Navíc Libyjská centrální banka, která byla pod přímou Kaddáfího kontrolou, měla téměř 144 tun zlata. Libye tak byla mezi 25 zeměmi světa s největší zásobou drahého kovu za 6,5 miliardy USD.

Libye je vyřešena, výše jmenované bohatství je už v rukou Spojenců, teď je na řadě Sýrie. Krvavé střety mezi revolučními silami a vládními vojsky vyvolaly exodus křesťanů. Nejen proto, že mnozí přišli o střechu nad hlavou a o majetek. Jak uvedl vatikánský rozhlas, stále častěji se ozývají obavy z radikalizace revolučního křídla. Vzrůstá násilí ze strany islamistů, kteří působí v opozičních silách. Koordinační výbory revolučních sil vyhlásily koncem ledna „džihád". Tím se situace křesťanů v Sýrii mění. Mezi evidentními projevy protikřesťanské agrese zmiňuje vraždu o. Basilia Massara (25. ledna), řecko pravoslavného kněze z Kafarbohom, zabitého ve chvíli kdy poskytoval pomoc zraněnému, a jména dalších zabitých křesťanů. Podle svědectví řeholnice, která neváhala dokonce obléct burku a navštívit čtvrti držené opozicí ve městě Homs a ve vsi Kusayr, se nálady v tomto táboře posunuly k militantnímu islámu.

Obama po ostudě ve vylhané válce v Iráku a a další v Afghánistánu, kde byli podpláceni vojáci Talibanu, aby proti spojencům neválčili, vyhlásil politiku vojenského obchvatu Číny, založenou na rozmísťování námořních a vzdušných jednotek u čínského pobřeží. Zkrátka učinit vše, aby došlo k oslabení a uzavření přístupu Číny k surovinám a komerčním a finančním vztahům v Asii. Obamovo prohlášení, že Asie je prioritním regionem pro americkou vojenskou expanzi, budování základen a ekonomické aliance, znamená vyzvání Pekingu k souboji. Přitom Čína má nakoupeny skoro všechny státní dluhopisy USA a Obama tedy dost riskuje. Pak se nesmí divit, že Rada bezpečnosti OSN neschválila rezoluci podporující plán arabských států na řešení krize, protože Rusko a Čína využily práva veta a usnesení zablokovaly.

Peking i Moskva se mezitím ohradily proti ostrým slovům americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Ta v neděli prohlásila, že země, které odmítly rezoluci podpořit, nesou plnou odpovědnost za ochranu režimu v Damašku. "Nikoho nechráníme. Pouze bráníme spravedlnost v syrské otázce," konstatoval mluvčí čínské diplomacie Liou Liou Wej-min. Existují rovněž čínské a ruské zájmy. USA nemají v tomto ohledu žádný monopol. Západní intervence v Libyi, Afghánistánu a Iráku svědčí podle Číny o tom, že nucená změna režimu je chyba. A reakce Západu považuje ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov za nepřístojné, téměř hysterické. Do Damašku přijel k jednání s prezidentem Bašárem Asadem v doprovodu ředitele ruské rozvědky SVR Michaila Fradkova. Když mohla CIA do Libye, proč ne tajné služby Ruska do Sýrie?

S postupem Pekingu a Moskvy nesouhlasí samozřejmě ani francouzský libový seladon v roli dočasného prezidenta Nicolas Sarkozy a dvojku Merkozy doplnila východoněmecká kancléřka Angela Merkelová. "To, co se děje, je skandál," prohlásil Sarkozy. A po vzoru Bushe mladšího, který přinášel "iráckému lidu svobodu a demokracii", Sarkozy silácky tvrdí, že Francie a Německo neopustí syrský lid... Otázka je jaký lid? Křesťany nebo islamisty?

Čína a Rusko prostě nemíní vyklidit syrské pole, jak se to stalo v Libyi, kde v rámci tzv. bezletové zóny bombardovaly civilisty jednotky NATO. Proč by dnes nemohl útočit Assád...? Rozhodně nezabil tolik Syřanů, jako NATO Libyjců. Kdyby Rusko a Čína znovu reagovaly se zpožděním, už by mohl být nad Sýrií další veletrh zbraní nejnovější generace jako v Libyi...

Napřed zbraně páté generace si prostě už dávno zabukovaly území Libye, na němž uspořádalo NATO svoji obchodní předváděčku. Paradoxy. Kdo asi mohl mít větší úspěšnost v ničení objektů a zabíjení civilistů; Kaddáfího starobylý arzenál, nebo absolutní zbrojařská špička zbytku světa? Proto není možné se divit, že Rusko a Čína nechtějí dopustit další obchod se zbraněmi... Právě nastalo dělení kořisti...

Inu, každý chvilku tahá pilku...

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře