Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

„Naivně jsem si myslel, že všechny ty demonstrace přinesou větší svobodu“

Česká republika si připomíná výročí sametové revoluce. 17. listopad 1989 měl být začátkem nového života, nových nadějí na lepší život v kapitalismu. Přečtěte si, jak s odstupem času na Listopadvzpomínají čeští politici a publicisté.

Jiří Vyvadil, zakladatel nejvýznamnější facebookové skupiny Přátelé Ruska v České republice, bývalý člen horní a dolní komory českého parlamentu:

  • naivne-jsem-si-myslel-ze-vsechny-ty-demonstrace-prinesou-vetsi-svobodu
„Já jsem se dokonce zčásti podílel na tehdejším proce změny. Připravil jsem například text Prohlášení Československé strany socialistické proti tehdejšímu zásahu policistů proti studentů, které po odsouhlasení širším grémiem vyšlo hned 20. 11. 1989 na titulní stránce Svobodného slova a musím říci, že do značné míry zcela paralyzovalo vedoucí představitele KSČ, kteří něco takového od zdánlivě poslušné strany Národní fronty neočekávali. Byli v šoku.

Pokud jde o změny, jistě jsem si je přál, ale na druhé straně jsem věděl, že prostě kapitalismus i parlamentní demokracie má své klady, ale také zápory.

Řekl bych, že jsme se dostali do fáze, kdy po 25 letech se mnohé posuzuje kriticky. Já osobně a mnozí další velmi kriticky nahlížím na politiku Václava Havla, která velmi zjednodušeně překlopila bývalou podřízenost komunistických funkcionářů Moskvě na podřízenost Washingtonu a Bruselu.

Západ prožívá hlubokou nejen ekonomickou,ale zejména morální krizi. Jestliže před 25 lety zcela jistě v mnoha ohledech představoval přitažlivý model života společnosti, dnes tomu tak není.

A nejhorší je, že ve jménu svobod a demokracie šíříme zlo, války, utrpení a převracíme lež v pravdu!

I proto jsem stoupenec férové a plné spolupráce s Ruskem i Čínou. Ukazuje se, že jednostranné zaměření jen jedním směrem je pro naši zemi osudné.

Svět se ale mění, Česká republika se mění a já osobně si přeji, abychom překonali současnou fázi napětí mezi Západem a zejména Ruskem. Jsem přesvědčen, že Česká republika má na to být mostem porozumění mezi našimi světy.“

Ladislav Kašuka, známý český publicista:

„Naprostá většina lidí, byla tedy v ulicích z úplně jiného důvodu, než prezentovali západem podporovaní chartisté a jiní disidenti, kterých nebylo v té době v republice více než tři tisíce a kteří neměli žádný opravdový vliv na širokou veřejnost.

Já sám jsem tehdy postával v Praze a na Mělníku na náměstích, cinkal klíči, které měly symbolizovat „poslední zvonění“ a provolával tehdy tolik populární hesla jako „Jakeše do koše“, „Děkujeme, odejděte“ atd. Naivně jsem si myslel, že všechny ty demonstrace přinesou větší svobodu ve smyslu volného cestování a konce cenzury muziky, knih, nebo zákazů veřejného projevu a protestů, ale ponechají majetek a moc v rukou státu a lidu.

Sám Václav Havel, který se postupně stal jakýmsi symbolem sametové revoluce, ve svých projevech sliboval, že se lidé nemusí bát nezaměstnanosti, nebo zdražování, a že Československá republika, pokud vystoupí z Varšavského paktu, již nikdy do žádné vojenské aliance nevstoupí a stane se nezávislou neutrální zemí dbající o blaho a sociální jistoty svých občanů.

Dnes již všichni víme, že nás obyčejné lidi tenkrát pouze využili a celou dobu nám pouze lhali. Žádný mrtvý student Šmíd neexistoval a to, že jeho roli sehrál agent státní bezpečnosti Zifčák, napovídá o tom, že celý Listopad nebyl žádnou spontánní událostí, ale bohužel předem připravovanou fraškou pro národ, za kterou stály západní tajné služby a tzv. reformní komunisté z Československa (Adamec a spol.) a bývalého Sovětského svazu (lidé okolo prezidenta Gorbačova).

Místo slibovaného neutrálního státu se naše země dočkala rozdělení na dvě samostatné malé republiky a závazných členství v Evropské unii a vojenském paktu NATO. Dluh země raketově stoupá každým rokem, všechny továrny, doly, podniky, louky, lesy a nerostné bohatství pod nimi jsou majetkem soukromých cizích společností, nebo katolické církve a národu samotnému již nezbylo vůbec nic.

V rámci Evropské unie a NATO z USA tlačeni do nesmyslných sankcí proti Ruské federaci a vyhrocování konfliktu, který vznikl na Ukrajině po násilném převratu nacionalistických a fašistických sil proti legitimnímu prezidentovi a vládě. Tento převrat od začátku podporovali politici z USA, jejichž cílem je destabilizovat zemi sousedící s Ruskou federací a vyvolat lokální válku Ukrajiny s Ruskem za účelem vyvolání nové studené války a tím ekonomického ovládnutí evropského trhu.

Po 25 letech od 17. listopadu 1989 jsme tedy chudou, zadluženou zemí stojící na pokraji doufejme, že pouze studené války s Ruskem, která musí poslouchat příkazy z Bruselu a která pomalu ztrácí nejen svou suverenitu, ale i naději na lepší budoucnost v rámci Evropské unie.“

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře