Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Internet jde do stávky

  • internetcenzura
18. ledna proběhne dosud nevídaná celosvětová protestní akce proti cenzuře internetu. O co jde? Do protestu se zapojí i takoví internetoví velikáni, jako je Wikipedie, Mozilla, Reddit či Wordpress. Podporu zvažuje i Google, Facebook, YouTube, Twitter či Yahoo. Některé weby (například právě Wikipedia) budou celý den nefunkční, jiné umístí na svůj web podpůrná loga. Globální protest byl vyvolán dvěma legislativními návrhy v USA, které jsou známé pod zkratkou SOPA a PIPA.

Odpůrci návrhy považují za útok na svobodu projevu a varují, že boj proti počítačovému pirátství může být zneužít k cenzuře politicky nepohodlného obsahu.

Návrhy například vytváří "černou listinu" webů, které budou muset blokovat všichni poskytovatelé v zemi. Stejný nástroj nyní využívá k cenzuře Čína. Americká ministerstva budou navíc moci blokovat nejen cenzurované stránky, ale i všechny weby, které na ně odkazují!

Vůbec nejnebezpečnější je ale tzv. "neviditelná cenzura". Návrhy totiž umožňují vyřazovat nepohodlné weby z výsledků vyhledávačů. Podobně jako člověk žijící v totalitním státě odříznutém od světa, ani v tomto případě uživatel vůbec nepozná, že k cenzuře došlo, a neuvědomí si její rozsah.

Veřejnost tedy bude zbavena možnosti kontrolovat, zda jsou zákony opravdu využívány pouze v boji proti počítačové kriminalitě. Kdyby je vláda začala zneužívat k potlačování politických názorů, nikdo se to nedozví.

Je to podobné, jako kdyby administrátoři blogu tajně snižovali karmu některých autorů. I v takovém případě by autor nepoznal, zda jeho články jednoduše nejsou populární, nebo zda proti němu někdo neoprávněně zasahuje.

Navrhované zákony se sice týkají pouze USA, ve skutečnosti ale zasáhnou uživatele po celém světě. Převážná část internetové infrastruktury se totiž nachází právě v této zemi.

Existuje navíc obava, že jakmile bude tabu internetové cenzury jednou prolomeno, další země budou s přijímáním šikanózní legislativy následovat. Cenzuru internetu v té či oné podobě zavedlo již například Španělsko, Francie nebo Nizozemsko.

Proti návrhům protestují i provozovatelé webů, které patří mezi vůbec největší na světě. Už jen z toho lze odvodit, že v tomto případě není radno brát varování před omezením svobody slova na lehkou váhu.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

zdroj: kohovoliteu.blog.iDNES.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře