Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Budoucnost lidské civilizace a objevů

Dne 22. 8. 2014 jsem zhlédl na Čt 2 pořad, který se týkal vesmíru, pokroků ve vědě a úvah o mimozemském životě.

  • budoucnost-lidske-civilizace-a-objevu

Lidská činnost se rychle vyvíjí a zdokonaluje, až se mi chce věřit v jakési „terminátory," neboť přítomnost a budoucnost hovoří o úspěšném léčení vážných onemocnění a vad, dále pak se rýsuje výrazné prodloužení lidského života.

Postupné nahrazování lidských tkání „umělými" materiály a nanotechnologiemi v oblasti medicíny probíhá mnohem častěji. Pokročilá věda se stává většinou samozřejmostí – viz počítače, čipy, tablety a chytré telefony, dále pak zmínka o počítačových virech a hrozbách, které je nutné brát v úvahu.

Uvedený pořad se zabýval rovněž rekonstrukcí počátků života. Jde o polévku aminokyselin a dalších organických sloučenin, která vznikla z metanu, amoniaku, vodíku, dusíku, vody a oxidu uhličitého. Pokus byl tak provázen „bleskovými" elektrickými výboji.

Pořad rovněž mapoval další možnosti existence života ve Sluneční soustavě, i když v raných formách a extrémech. Při studiu téhle tematiky je třeba nejprve mapovat pozemský život v extrémních podmínkách. Planeta Země nás tímhle učí, jak postupovat dál ve vesmíru, a to v odhalování pravdy o „blízkých" i vzdálenějších planetách a měsících.

Vědecký svět ve vyspělém období vysílá vlny, aby oslovil mimozemské civilizace, které je možná zachytí. Jenže to potrvá enormně dlouho, než bude tohle vlnění zachyceno. Pesimistické prognózy zas hovoří, že vysílání těchto signálů nic nového nepřinese – možná je to zbytečná práce, ale co kdyby...

Často se lidstvo setkává s nevysvětlitelnými záhadami, které se týkají nejen UFO, ale i mimozemských bytostí, jež z nějakého důvodu navštěvují naši Zemi. Skeptici tvrdí, že se jedná o fámy a podvrhy. Zastánci existence mimozemského života zas říkají, že se něco vážného začíná dít, a tak nelze neustále přehlížet pozitiva a negativa možné přítomnosti mimozemšťanů.

Věda se vyvíjí rapidním tempem, přesto se zdá, že se něco tutlá. Významné vědecké mety a cíle však mohou narazit na etická pravidla. A proto je důležité vytvářet to dobré, potřebné a přínosné. Přesto je nutná rozvaha mezi světlými a stinnými stránkami vědeckého bádání, aby se zabránilo zneužití nanotechnologií, mikroskopických přístrojů a dalších chytrých vymožeností.

Václav Kovalčík

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře