Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

NARODIL SE TERORISTA

Izraelská investigativní reportáž, kterou minulé úterý odvysílala rozhlasová stanice Israel Radio znovu přitáhla pozornost k problému, který izraelskou společnost trápí už dlouhou dobu: řada porodnic po celé zemi odděluje židovské rodičky od arabských.
U některých nemocnic jde o neoficiální pravidlo; jinde takový postup na žádost pacientek praktikuje personál nemocnic a vedení ho toleruje.

Stanice Israel Radio odvysílala nahrávku rozhovorů ze třech různých nemocnic, kde se židovská novinářka zajímala o podmínky v porodnicích předstírajíc, že je zájemkyní o jejich služby. V každé z nemocnic se reportérka ptala, jestli po porodu nebude muset být na pokoji s nežidovskými (rozuměj palestinskými) ženami

„To není problém, to tak děláme vždycky,“ odpověděla jí sestra v jeruzalémské nemocnici Hadassah. Reportérka se vyptávala, zda jde o oficiální nařízení nemocnice, a bylo jí sděleno, že „samozřejmě. Zvláště v mateřském oddělení se vždycky snažíme zařídit oddělené pokoje.“ V další nemocnici, Meir Medical Center in Kfar Saba, personál sice nemohl zaručit národnostně rozdělené pokoje, ale přesto zájemkyni o hospitalizaci ujistil, že se vždycky snaží oddělovat Araby od Židů. „Snažíme se je nemíchat, i když to pacienci výslovně nežádají,“ zaznělo na nahrávce.

  • narodil-se-terorista

 

 

Reportáž ukázala, že dvě nemocnice – Soroka Medical Center v Beer Shevě a Rambam v Haifě – segregaci nepraktikují.

Fenomén segregace židovských a palestinských žen v porodnicích se v médiích tu a tam objevuje už asi deset let. V roce 2006 se mu věnoval deník Haaretz, když popsal tuto praktiku u dvou nemocnic v severním Izraeli. Vedení jedné z nemocnic se bránilo poukazováním na „rozdíl v mentalitách“ židovských a palestinských pacientek.

O šest let později zjistili reportéři novi Ma´ariv, že se situace nezměnila: „snažíme se nedávat Araby do stejných pokojů jako Židy,“ pověděli tehdy reportérce Ma´arivu v porodnici kliniky Kfar Saba’s Meir.

Po každém mediálním skandálu ohledně segregace v porodnicích se objevují prohlášení z nemocnic i z ministerstva zdravotnictví – obvykle odsuzují segregaci v medicínských zařízeních a zejména v porodnicích. Dokonce i v Knessetu se toto téma probíralo.

Přesto segregace pokračuje a nezdá se, že by její konec měl nastat v dohledné době.  Neomezuje se dokonce ani jen na zdravotnický systém. Segregace se dotýká i vzdělávání a v realitách je dokonce garantována státem – ačkoliv v roce 2000 dal izraelský vrchní soud za pravdu arabské rodině v tom, že jí nemůže být zakázán pobyt ve městě jen kvůli nežidovskému původu, v roce 2014 bylo uzákoněno právo obcí rozhodovat o povolení výstavby domů na základě „sociální vhodnosti“ žadatelů – což v praxi znamená, že místní úřady dostaly možnost neudělit povolení ke stavbě z důvodu náboženství nebo ateismu, sexuální orientace, původu žadatele atd.

Izraelský zdravotní sytém nerozděluje jen Araby a Židy. V roce 2012 nařídilo ministerstvo zdravotnictví nemocnicím, aby africké žadatele o azyl umístily do izolace. K tomu došlo až poté, co zdravotnické zařízení Sourasky Medical Center začalo oddělovat africké a izraelské pacienty s odůvodněním, že chrání Izraelce před možností nákazy tuberkulózou. Izolovalo však soustavně i Afričany (včetně novorozenců), kteří TBC infikováni nebyli.

Zákonodárce Bezalel Smotrich z politické strany Židovský dům, člena vládnoucí koalice, zveřejnil v úterý na Twitteru svůj názor k segregaci v porodnicích. Po prohlášení, že arabské rodiny jsou hlučnější než židovské, dodal: „pro mou ženu je přirozené, že by nechtěla ležet vedle někoho, kdo právě porodil dítě, které za dvacet let možná bude chtít zabít to její. To je ta nejpřirozenější, nejnormálnější věc na světě.“

zdroj:http://www.shekel.cz/38938/narodil-se-terorista

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře