Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kenneth Roberts: Bašár al-Assad - úspěch, či neúspěch

  • assad-d
Revoluce se nestane jen tak, revoluce je logickým následkem vývoje událostí a i když chudoba bývá často zmiňovanou ingrediencí, revoluce potřebuje okořenit za vydatné pomoci politické frustrace.

Dobrá revoluce totiž potřebuje spouštěcí událost, která osloví populaci a změní frustraci na afirmativní akce. V Rusku v roce 2005 to byl neúspěch ve válce s Japonskem, v Íránu v roce 1979 zavraždění 300 lidí v kině v Abadane, v Tunisu 2011 to byl čin prodavače Mohameda Bouaziziho, který se upálil a v Egyptě pokus katapultovat syna prezidenta Husního Mubaraka - Gamala do prezidentského křesla.

Pokud nahlédneme do Sýrie, je předčasné učinit závěr, zda mučení a zabití 13 letého chlapce Hamza al-Khateeba v jižní části země bude historiky považováno za pověstný spouštěč, který udělá konec režimu prezidenta al-Assada. Co se však stalo určitě je, že do ulic vyšli protestující občané, což podkopalo důvěryhodnost prezidenta nejen doma, ale i v mezinárodním rozměru nemluvě o tom, že režim prohrál válku s médii.

O něco později ve víru událostí přichází prohlášení zformování libanonské vlády. Pět měsíců poté co Hizbaláh uvedl vládu do kolapsu, po němž následovaly nekonečné vyjednávání, Libanon ohlásil novou "velkou koaliční vládu". Tato vláda sice nezachrání Al-Assadovu hlavu, ale máme tu signál, že syrský prezident není slabý, jak by se zdálo. Libanonská vládní koalice, která byla jmenována se souhlasem B. Al-Assada se do jednoho skládá ze zástupců formace Marec8, který je propojen se Sýrií. Reprezentativní Marec14 tak zůstává v tomto případě zcela stranou.

Po tomto je jasné, že STL (speciální tribunál pro Libanon), který vyšetřuje atentát na bývalého premiéra R. Harírího, zvolí pro-syrský výsledek, který nebude důvodem pro mezinárodní odsouzení. Zároveň absence Marec14 ve vládě vede k úvaze, že Saúdská Arábie není tou silou, která dokáže v libanonské politice hýbat věci správným směrem.

V Sýrii tak bez efektivní externí pomoci nebude pro syrské rebely lehké zkoordinovat zdroje a svrhnout současný režim, který má nadále podporu zejména u alawitské menšiny (včetně důstojnického sboru) a u hlavního spojence Iránu se vším co to obnáší.

Bašár Al-Assad sice není v současnosti "za vodou", ale vývoj posledních týdnů mu dává naději. Před syrským prezidentem je nyní dlouhá cesta, kterou musí zvládnout.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře