Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izraelská vláda souhlasí s vyšetřováním masakru (a oslavuje teroristy a deportuje děti)

  • benik-netanik
Bez ohledu na to, že takový krok dlouhé týdny a měsíce razantně odmítala, souhlasila izraelská vláda zničehonic, že se bude podílet na vyšetřování OSN, které má osvětlit okolnosti květnového izraelského masakru na turecké humanitární lodi Mavi Marmara, při němž izraelské komando zabilo devět lidí.

Změna izraelského postoje je vcelku překvapivá, protože Izrael doposud tvrdil, že byť i jen návrh na mezinárodní vyšetřování poškozuje jeho národní bezpečnost, a přesvědčil USA, které původně vyšetřování podpořily, aby celý nápad hodily do koše. Nyní se zdá, že USA jako by ani změnu izraelského postoje nezaznamenaly, protože jejich velvyslankyně v OSN Susan Riceová dál trvá na tom, že zjištění mezinárodního vyšetřování nebudou mít prakticky žádný význam, protože jediným směrodatným je vlastní izraelské vnitřní vyšetřování „incidentu".

Pokud ale souhlasem s mezinárodním šetřením Izrael někoho příjemně překvapil, určitě si tím ale neudobřil Brity. Minulý týden byla na hotel King David umístěna cedule oslavující „bojovníky za svobodu" z židovské teroristické organizace Irgun, kteří 22. července 1946 vyhodili hotel do vzduchu a v jeho troskách pohřbili 91 lidí, včetně 28 Britů. „Nemyslím si, že je vhodné oslavovat akt terorismu," napsal britský velvyslanec v Izraeli Simon Macdonald jeruzalémskému starostovi, přičemž zároveň zpochybnil pozdější „obhajobu" Irgunu, že britskou správu v Palestině varoval telefonicky pár minut před útokem.

Do Britů se ostatně pustil i izraelský prezident Šimon Peres, který je v rozhovoru pro židovský magazín Tablet kolektivně obvinil z antisemitismu. „V Anglii mají úsloví, podle něhož je antisemita ten, kdo nenávidí Židy víc, než je nutné," prohlásil Peres a možná se tím snažil vrátit ránu britskému premiérovi Davidu Cameronovi, který si nedávno dovolil nahlas říci, že pásmo Gazy je „vězeňský tábor", a neodvolal.

Izraelská vláda mezitím schválila deportaci 400 dětí legálních zahraničních dělníků. Zůstat mohou pouze děti, které jsou v Izraeli více než pět let nebo už nastoupily do první třídy ve škole, musejí mluvit plynně hebrejsky a pokud se už nenarodily v Izraeli, musely tam přijet před svým třináctým rokem. Izraelská pobočka UNICEF postoj vlády odsoudila coby „zásadní porušení" mezinárodních úmluv. Nejednotný přitom byl i sám kabinet, v němž deportaci dětí prosazovala hlavně krajní pravice v čele s Avigdorem Liebermanem. „To není židovský stát, jaký znám, když deportuje děti," křičel prý na zasedání ministr zemědělství Šalom Simhon, který hlasoval proti.

A k tomu všemu izraelská policie zatkla muže, který organizoval dovoz ledvin ze zahraničí k izraelským pacientům/klientům. Bližší podrobnosti o pachateli/obchodníkovi policie nesdělila. Izrael loni připustil, že před lety ilegálně odebíral orgány mrtvým Palestincům, nynější případ ale spíše jaksi navozuje obrázek jistého Žlutého domu nebo připomíná bouřlivou kauzu rozpoutanou švédským listem Aftonbladet...

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře