Al-Kajdá je blízko Evropě tak, jako nikdy předtím
- Podrobnosti
- ze světa / Blízký východ|
- 16. březen 2013|
- Radovan Rybák|
- 5020 x
Rozhovor Haló novin s Ali Haidarem, syrským ministrem pro národní usmíření
Jaká je nyní situace v Sýrii?
Naše země se nachází v nesmírně složité situaci. Jedná se mimo jiné o mediální válku, která je namířena právě proti Sýrii. Určitě si pamatujete na to, jak před lety Američané vtrhli do Iráku. Dnes už víme, že charakteristické pro zmíněnou válku v Iráku bylo její mediální krytí. Čili média se stala jedním z instrumentů válečných konfliktů. Stala se nesmírně důležitým nástrojem válek a to je strašné.
Můžete být konkrétnější?
Samozřejmě. Tohle je jednoznačně první střet mezi suverénním státem, který není okupován, a teroristy, kteří pronikají ze sousedních zemí do Sýrie ve velkém množství a za obrovské podpory tajných služeb. Pokud by se vám podařilo navštívit například syrsko-turecké hranice, myslím z turecké části hranice, tak zjistíte, že tyto oblasti se změnily v nový Kandahár.
Poznali byste, že teroristická síť al-Kajdá je tak blízko Evropě, jako nikdy v minulosti. Proto říkám, opravdu se zajímejte o to, co se děje v Sýrii, protože se to týká i vás. Teror se totiž zcela jistě rozšíří až do Paříže, do Londýna, nebo i kamkoliv jinde. Je to velké nebezpečí pro Evropu.
Jak to v současnosti vypadá v sousedním Libanonu?
Například v severní oblasti Libanonu jsou skutečně tisíce lidí, kteří jsou příslušníky radikálních islamistických skupin, a také na syrsko-jordánské hranici je to podobné. Někteří z politiků si zřejmě naivně myslí, že tyto radikální islamisty exportují do Sýrie a budou mít od nich klid, že se jich prostě zbaví. Také se domnívají, že mnoho z nich se střetne v boji se Syřany a třeba i v krvavém boji padnou.
Sýrie je nepřítelem USA a Izraele a ostatních států, které jsou nábožensky radikální, jako například Saúdské Arábie nebo Kataru, proto těmto státům nezáleží na tom, jestli bude Sýrie zničena, ani na tom, kdo vyhraje. Jestli vyhraje al-Kajdá, nebo syrský stát. V obou případech si totiž myslí, že vyhráli oni.
Jsou v Sýrii ničeny jen vojenské nebo také civilní objekty?
Víte, zeptejte se lidí na ulici na jejich názory, na to, co si o tomto ničení jejich země myslí. Co si myslí o zničené infrastruktuře v Sýrii. Vždyť právě na budování zmíněné infrastruktury se podílel Sovětský svaz a také bývalé Československo. Nyní se dopravní infrastruktura, zdroje energie, ale i nemocnice staly terčem útoků a ničení.
Zejména tedy civilní objekty, nikoliv vojenské, jsou terčem útoků. Navíc lze pozorovat to, že zmíněné ničení je systematické, nejsou to žádné náhody. Ten, kdo ničí, má podrobné mapy a zná charakter a účel každého podniku, na který povstalci útočí. Jednoznačně kladou důraz především na ničení zdrojů našeho státu.
Syrský stát je jediný v téhle oblasti a také jediný v celé arabské oblasti, který od roku 1999 neměl ani jeden dolar dluhu vůči zahraničí, včetně dluhu vůči Mezinárodnímu měnovému fondu. Navíc jsme byli skutečně jediným arabským státem, který vyvážel do zahraničí obilí, a dodávali jsme Jordánsku vodu z našich přehrad. Vyváželi jsme ovoce a zeleninu do celého arabského světa.
Jsme jediný stát v oblasti, který uzákonil povinnost dětí chodit do školy a měl zdarma veškeré vzdělávání, i na vysokoškolské úrovni. Sýrie byla jednoznačně silným sociálním státem. Je dobré poznat, jak byla strukturovaná společnost syrského státu, a porovnat to se současnou situací. Jen tak se dá zjistit, co se nyní v Sýrii děje.
Zvete novináře do vaší země?
Vyzýváme všechny novináře a mediální delegace, od července 2012 do současnosti jsme pozvali více než 93 mediálních delegací, aby navštívily Sýrii. Dnes máme CNN, BBC, SKY News a další světová média v Sýrii. Čili pokud někdo říká, že se snažíme umlčet novináře, je to naprostá lež. Nebráníme jim v jejich práci, jen je žádáme, aby nepřekrucovali fakta a říkali a psali pravdu o naší zemi.
Víte, byly zde mediální delegace z Indie, Iráku i Turecka, nejenom v Damašku, ale v různých částech Sýrie. Nebráníme se tedy mediálnímu zájmu, právě naopak.
Jak byste charakterizoval Sýrii?
V tomto státě se mluví různými jazyky, ale faktem zůstává, že arabský jazyk je řečí většiny našeho národa. Sýrie je také jediný stát na světě, kde můžete vidět, že mešity a kostely jsou společné. Ne, že spolu sousedí, ale jsou společné. Co to vlastně znamená? Jednoduše to, že můžete přecházet otevřenými dveřmi z kostela do mešity, a naopak.
Tato skutečnost má obrovský význam pro společné přátelské a klidné soužití. No, a tento příklad společného spolužití je nyní cíleně ničen. Zvláště příslušníky těch států, které jsou charakterizovány tím, že se jedná o státy jednoho náboženství nebo jediné víry. Protože Sýrie pro zmíněné státy představovala tímto přátelským spolužitím kulturní nebezpečí. Například pro takové země, jako je Saúdská Arábie nebo Izrael.
Radovan RYBÁK
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
- Když si nemohou udržet vládu, tak ten svět klidně spálí?
Související články