Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA mohou zasadit úder Íránu (+video)

  • IRAN_TARGET
USA mohou zasadit vojenský úder Íránu, - soudí tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Prohlásil, že existuje pravděpodobnost vojenského vystupňování konfliktu, k němuž Izrael podněcuje Spojené státy. Podle jeho názoru se USA snaží udělat z nepřátelského Teheránu loajálního partnera a za tímto účelem tam chtějí jakýmikoli prostředky vyměnit vládnoucí režim.

Podle informací, které má k dispozici Patrušev, se k dosažení těchto cílů uplatňuje ekonomická blokáda a pomoc poskytovaná opozičním silám. Tajemník bezpečnostní rady RF rovněž zdůraznil, že Rusko, Čína, Indie a řada dalších zemí vynakládají velké úsilí na to, aby byl íránský problém vyřešen pokojnou cestou a prostřednictvím jednání.

Írán mezitím vyzval v dopise generálnímu tajemníkovi OSN, aby OSN zaujalo postoj k zabíjení íránských jaderných vědců a odsoudilo je jako teroristické útoky. Oznámil to velvyslanec Íránu při OSN Mohammad Khazaee, který dále v televizním rozhovoru pro CNN obvinil Izrael ze zodpovědnosti za tyto útoky. Velvyslanec Khazaee prohlásil: „Očekáváme, že generální tajemník OSN, předseda Rady bezpečnosti OSN, jakož i další relevantní orgány OSN, co nejdříve odsoudí tyto nelidské teroristické činy, u nichž je evidentní a prokazatelné, že šlo o záměrnou vraždu."

Íránská státní televize informovala o tom, že íránské ministerstvo zahraničí předalo v Teheránu švýcarskému velvyslanci, který je zde pověřen zastupováním amerických zájmů, dopis, v němž informuje o spolehlivých a nesporných důkazech zapojení amerických tajných služeb a CIA do atentátu spáchaného na íránského jaderného vědce. Podle informací íránské televize Írán zaslal i odsuzující dopis britské vládě, ve kterém poukazuje na to, že útoky na íránské jaderné vědce začaly poté, co v roce 2010 člen britských tajných služeb John Sawers prohlásil: „Jedním z našich nejdůležitějších úkolů je odhalovat úsilí cizích států vybudovat jaderné zbraně v rozporu s jejich mezinárodními právními závazky a identifikovat veškeré způsoby, jak zpomalit jejich přístup k životně důležitým materiálům a technologiím.“

Hrozí i to, že Izrael podnikne samostatně nálety na íránská jaderná zařízení, a to navzdory námitkám USA, které si nyní přejí dát více času sankcím. USA však raději začaly plánovat opatření na ochranu amerických instalací v regionu pro případ konfliktu. Spojené státy již umístily v Kuvajtu 15 000 vojáků a v regionu mají dvě útočná uskupení námořnictva, každé s jednou letadlovou lodí. Izrael se chystá uzavřít jaderné středisko v Dimoně s tím, že jde o přípravu na možný íránský odvetný úder po izraelském útoku.

Členské země EU se již rozhodly, že schůzku ministrů zahraničních věcí EU o zákazu dovozu íránské ropy uspořádají už 23. ledna místo 30. ledna. Další sankce mohou být zavedeny v souvislosti s tím, že podle mínění EU si Írán i nadále nepřeje spolupracovat s mezinárodním společenstvím v otázkách spojených s rozvojem íránského atomového programu. Země EU dovážejí až 40% íránské ropy. Dodávky se realizují po moři převážně do Itálie, Španělska a Řecka.

zdroj:

http://czech.ruvr.ru

http://www.pressexpress.eu/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře