Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Studie zjistila vysokou jadernou a dioxinovou kontaminaci Iráku

  • irak-deti-dioxin

Podle oficiální irácké studie existuje na území celého Iráku po třech desetiletích válek, které těžce poškodily životní prostředí velké části země, více než 40 míst vysoce kontaminovaných radiací a dioxiny.

Asi čtvrtina z nich se nachází ve městech a jejich okolí, včetně Nadžafu, Basry a Fallúdže, což odpovídá oblastem, v nichž došlo k nárůstu onemocnění rakovinou a porodů poškozených dětí. Společná studie ministerstev životního prostředí, zdravotnictví a věd zjistila u skládek kovového odpadu v Bagdádu a Basře a jejich okolí vysokou hladinu ionizující radiace, která může pocházet z ochuzeného uranu, používaného v munici během první války v Zálivu a po invazi roku 2003.

Podle irácké ministryně životního prostředí Narmín Othmán je vysoká hladina dioxinů v zemědělských oblastech jižního Iráku hlavním faktorem celkového úpadku zdravotního stavu lidí žijících v těchto částech země. „Podívejme se na Basru, kde jsou silně zamořené oblasti a existuje řada faktorů, které se na tom podílejí. Především tam bylo bojiště dvou válek, války v Zálivu a íránsko-irácké války, v nichž byly použity různé druhy bomb. Také ropovody byly bombardovány a většina kontaminace je v Basře a jejím okolí. Prach se dostal lidem do plic a pokryl jídlo, které jedli. Hladina dioxinů je v těch oblastech velmi vysoká. To všechno způsobilo rozsáhlé problémy jak ekologické, tak zdravotní."

Vládní studie se nedávno zaměřila na válkou zdevastované město Fallúdža západně od Bagdádu, kam nestabilní bezpečnostní situace neumožňovala vědcům po prudkých bojích mezi povstalci a americkými silami v roce 2004 přístup. „Ve Fallúdže jsme zatím našli jen jedno místo" uvedla ministryně, „ale jsou tam další oblasti, které chceme s mezinárodní pomocí brzy prozkoumat."

V listopadu Guardian zveřejnil informace lékařů o masovém nárůstu porodů poškozených dětí v tomto městě, především s poruchami nervové soustavy, které postihují míchu a mozek novorozenců. „Víme o těchto zprávách, ale ve svých závěrech musíme být opatrní," pokračovala ministryně. „Úroveň zdraví ve městě není dobrá. Není tam kanalizace a je tam spousta stojatého domovního odpadu, který vyvolává nemoci přímo ovlivňující genetiku. Samozřejmě víme, že tam došlo k použití ochuzeného uranu. Monitorovali a snažili jsme se urychleně shromáždit databázi. Spolupracovali jsme s programem životního prostředí OSN a předali své zprávy do Ženevy. Prozkoumali jsme kvůli chemikáliím a ochuzenému uranu na 500 míst. Dosud jsme našli 42 míst, která byla označena za vysoce riziková kvůli uranu a toxinům."

Deset z těchto míst bylo iráckou komisí kvůli vysoké hladině radiace navrženo na vyřazení z provozu. Jsou mezi nimi i tři někdejší nukleární reaktory v zařízení Tuwajtha - kdysi pýcha režimu Saddáma Husajna na jihovýchodním okraji Bagdádu - a bývalá výzkumná centra kolem hlavního města, která byla buď bombardována nebo demontována v období mezi oběma válkami v Zálivu.

Předseda této komise Adnán Džardžís uvedl, že když inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii přijeli tato místa navštívit, řekl jim, že i kdyby na pomoc přišli nejlepší vědci světa, nebylo by možno uvažovat o vyčištění těchto míst dříve než v roce 2020.

Podle ředitele bagdádského Centra pro ochranu před radiací Bušry Alího Ahmada bylo dosud prozkoumáno jen 80 % Iráku: „Zaměřili jsme se zatím na místa kontaminovaná kvůli válkám. Pak hodláme prozkoumat místa válkami zničená. Velkým problémem pro nás je, když se dozvíme, že tank byl zničen a pak odtažen a my tam najdeme jasnou radiační stopu. Dekontaminace takových míst zabere čas."

Skládky kovového odpadu budí největší znepokojení. Bagdád a další města mezi ním a Basrou jsou plná hromad zrezivělých aut a válečných škod, k nimž mají volný přístup děti i mrchožrouti. Podle ministryně Narmín Othmán zhoršení životního prostředí napomohlo sucho a nedostatek vody v celé zemi, neboť objem vody protékající Eufratem a Tigridem poklesl o 70 %. „Nemůžeme už s dobrým svědomím mluvit o zemi mezi řekmi" varovala. „Mnoho vody, která se k nám dostane, byla už využita tureckými a syrskými elektrárnami. Když se dostane k nám, má horší kvalitu. Tahle voda používaná v zemědělství je často kontaminovaná. Ocitli jsme se uprostřed nesrovnatelné katastrofy životního prostředí."

 

Zdroj: http://www.guardian.co.uk/world/2010/jan/22/iraq-nuclear-contaminated-sites

 

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře