Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Průběh nezdařilého puče v Pekingu – podrobná analýza

  • cinaa
  • Hlavní hráči v boji o moc uvnitř čínské vládnoucí strany. (volné dílo)
V posledních dnech vrcholí boj mezi dvěma vládními frakcemi uvnitř mocenské struktury čínského režimu. Na jedné straně stojí současný prezident Chu Ťin-tchao a předseda vlády Čínské lidové republiky, kterým je Wen Ťia-pao (frakce Chu-Wen).

Jejich opozicí je potom frakce bývalého generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny Ťinag Ce-mina, do níž patří například stranický tajemník města Čchung-čching ambiciózní politik Po Si-laj nebo šéf bezpečnostních sil a člen Stálého výboru politbyra Čou Jung-kchang a také členové stálého výboru politbyra Ťia Čching-lin a Li Čchang-čchun.

Při nedávném pokusu o převrat uvnitř komunistické strany údajně použila Ťiangova frakce policejní složky, které měla pod kontrolou prostřednictvím vrchního šéfa policejních složek Čou Jung-kchanga. Chu a Wen zase použili čínskou armádu, jejíž generálové jsou na jejich straně.

Pojďme se podívat na vývoj událostí, které předcházely široce diskutovanému ozbrojenému puči a jak se boj vystupňoval až do osudného dne, kdy byla v centru Pekingu slyšet střelba.

Průběh nezdařilého mocenského převratu

10. listopadu 2011 vedl stranický tajemník Po Si-laj ve městě Čchung-čchingu velký vojenský manévr, čímž ukázal, že má dost schopností a odhodlání na vojenský převrat.

Koncem prosince 2011 začal Wang Li-ťüna, policejního ředitele a místostarostu metropole Čchung-čching v jedné osobě, vyšetřovat stranický úřad pro korupci. Protože byl Wang Li-ťün zároveň pravou rukou stranického tajemníka Čchung-čchingu Po Si-laje, uvedl Cheng Che, analytik Televize NTD pro Čínu, že jeho umístění do vyšetřování bylo v podstatě útokem jiné vládní frakce na jeho šéfa Po Si-laje.

15. ledna 2012 ukázali premiér Wen Ťia-pao a prezident Chu Ťin-tchao, že jejich moc nad armádními složkami je stále pevná. Státní tisková agentura Sin-chua uveřejnila zprávu, že dva vysocí armádní úředníci, Kuo Po-siaong - víceprezident Vojenského výboru - a Li T´i-naj – ředitel Policejního oddělení armády prohlásili, že armáda by měla „za každých okolností následovat rozkazy předsedy Chu Ťin-tchaa".

2. února 2012 byl vyšetřovaný Wang Li-ťün samotným Po Si-lajem neočekávaně sesazen z postu místostarosty a šéfa policie na pozici vedoucího oblasti kultury, vzdělávání a ochrany životního prostředí. Čínská disidentská stránka Boxun uvedla, že Po Si-laj chtěl svého pobočníka pravděpodobně obětovat a svalit na něj jejich společné zločiny a uniknout tak ze spárů Chua a Wena.

5. února 2012 promluvil Wang Li-ťün o důležitosti svých nových pracovních povinností na Čchung-čchingské univerzitě i jinde. Nikdo nečekal, co se následujícího dne stane.

6. února 2012 - několik dnů před plánovaným sobotním setkáním Po Si-laje s premiérem Stephenem Harperem zběhl policejní ředitel Wang Li-tün na konzulát USA ve městě Čcheng-tu poblíž Čchung-čchingu, kde strávil několik hodin. Některé zdroje uvádějí, že spíše než před komunistickou stranou prchal Wang před samotným Po Si-lajem. Wang Li-ťün údajně prozradil velvyslanci USA o Po Si-lajovi několik závažných informací a požádal o azyl ve Spojených státech. Informaci o Wangově návštěvě amerického velvyslanectví potvrdila mluvčí vlády Spojených států Victoria Nulandová.

7. února 2012 se na internetu objevila fotografie Wangova jména na letence z Čcheng-tu do Pekingu, kam si ho podle poměrně spolehlivého zdroje - nezávislého Informačního centra pro lidská práva a demokracii v Hongkongu - povolaly k výslechu protikorupční úřady.

1. března 2012 čínská disidentská stránka Boxun zveřejnila informace o tom, že policejní ředitel Wang Li-ťün odevzdal na velvyslanectví USA americkému velvyslanci informace o spiknutí tajemníka Po Si-laje a šéfa policejních sil Čou Jung-kchanga, kteří údajně připravují v Čínské lidové republice převrat a chystají ozbrojený puč. Čínský disidentský server Boxun napsal, že Čou Jung-kchang a Po Si-laj chtějí zabránit nástupu Si Ťin-pchinga do vedení komunistické strany.

4. března 2012 disidentský server Boxun zveřejnil informace o obsahu dokumentů, které předal Wang Li-ťün na velvyslanectví USA.

15. března 2012 oznámila čínská státní tisková agentura Nová Čína (Sin-chua), že čínské vedení odvolalo Po Si-laje z vedoucího postu tajemníka komunistické strany Čchung-čchingu.

Převrat údajně vypukl

19. března 2012 - Světová média oznámila, že internetoví mikrobloggeři na Weibo.com tvrdí, že v noci z 19. na 20. března došlo v Pekingu k pokusu o převrat, když se objevilo velké množství armádních vozů. Neoznačené armádní složky údajně zrána obsadily všechna důležitá místa vládního komplexu v Čung-nan-chaj i jinde v Pekingu. Některá média hovoří o střelbě v centru Pekingu, pohybech obrněných vozidel v metropoli i záhadné nehodě Ferrari, v němž měl zahynout syn člena vlády.

21. března důvěryhodný zdroj Velké Epochy, který má pravidelný přístup k vrcholovým stranickým úředníkům, uvedl: „Něco vážného se stalo v Pekingu. Čou Jung-kchang byl zatčen."

21. března uveřejnil hongkongský Apple Daily informaci o zatčení několika předních postav. List citoval Wu Kuan-cchunga, generálního ředitele Guangzhou Sports Development Company, který uvedl, že člověk z Pekingu mu řekl, že podle důvěrných informací zevnitř vedení režimu se udál velký rozkol v centru strany, když se řešil případ Po Si-laje. „Wen Ťia-pao a Čou Jung-kchang měli vážný konflikt," řekl a dodal: „Slyšel jsem, že čtyřčlenný gang [z frakce Ťiang Ce-mina], Po Si-laj, Čou Jung-kchang, Ťia Čching-lin a Li Čchang-čchun, ti všichni byli vyhozeni."

24. března zveřejnil server Novinky.cz, že podle portálu Mingjing News bylo na převýchovu posláno 3 000 členů komunistické strany, kteří zřejmě Po Si-laje podporovali. Jednalo by se tedy o zásah proti celé frakci bývalého předsedy Ťiang Ce-mina.

zdroj: http://www.velkaepocha.sk/2012032619330/Prubeh-nezdarileho-puce-v-Pekingu-podrobna-analyza.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře