Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pochybnosti o Čchonanu sílí i v samotné Jižní Koreji

  • cheonan-x
Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová označila důkazy, podle nichž byla jihokorejská korveta Čchonan v březnu potopena severokorejským torpédem, za „drtivé", americký viceprezident Joe Biden pro změnu popsal práci jihokorejského vyšetřovacího výboru jako ukázku transparentnosti.

A přesto, jak konstatuje list Los Angeles Times, v samotné Jižní Koreji je stále více těch, kteří oficiální verzi událostí nevěří.

Mnozí, včetně opozičních politiků, vidí spiknutí už v jen samotném datu, kdy jihokorejský prezident I Mjong-bak severokorejský útok oznámil. Stalo se tak totiž 20. května, tedy bezmála dva měsíce po potopení korvety, v den zahájení kampaně před místními volbami. Opozice ho proto viní, že chtěl jen rozdmýchat antikomunistické nálady a využít smrt 46 námořníků pro získání hlasů pro svou stranu.

Kritici poukazují, že zbídačená Severní Korea by jen stěží byla schopna podniknout dokonalý útok proti jedné z nejlepších armád světa a vyslat do jihokorejských vod ponorku, které by si nikdo nevšiml.

Pochybnosti se vynořují také kolem oficiálně předkládaných důkazů. „Nenašel jsem ani nejmenší stopu po explozi," konstatuje někdejší lodní inženýr a nyní investigativní novinář Šin Sang-čchul. „Námořníci se utopili, jejich těla byla čistá. V moři jsme nenašli ani mrtvé ryby."

Šin byl původně jmenován členem vyšetřovacího výboru za opoziční Demokratickou stranu, nicméně vláda ho po těchto poznámkách z výboru okamžitě vyhodila - podle Šina totiž Čchonan podle všeho jen najel na útes a jeho trup se poškodil při pokusech dostat se znovu na volnou vodu. Ministerstvo obrany jeho odvolání z výboru následně zdůvodnilo tím, že mu chybí „expertní schopností, objektivita a vědecká logika".

Na Šinovu stranu se ale postavili i dva američtí akademici jihokorejského původu. Na tiskové konferenci v Tokiu zpochybnili klíčový důkaz, kterým je kus vrtule z torpéda s modře vyvedenými korejskými znaky „Číslo 1". „Ty znaky byste taky mohli klidně napsat na iPhone a pak tvrdit, že byl vyroben v Severní Koreji," prohlásil Seunghun Lee, profesor fyziky z Univerzity ve Virginii. A dodal, že ona součástka je zkorodovaná mnohem víc, než by odpovídalo padesáti dnům ve vodě, zatímco místo s nápisem je podivně čisté. „Vláda lže, když tvrdí, že to našla kdesi pod vodou. Myslím, že to vytáhli odněkud ze skladu a pak ukázali tisku."

Jihokorejští politici si navíc stěžují, že jim vláda obsah vyšetřování, které je podle Bidena vzorem transparentnosti, tají. „Žádali jsme jakékoli základní informace - možnost promluvit s námořníky, kteří přežili, získat přepisy komunikace korvety, dozvědět se, proč v té oblasti vůbec byla - ale marně," popisuje poslanec za opoziční Demokratickou stranu Kim Čchu-wu. A poslanci nesměli nahlédnout ani do závěrečné zprávy vyšetřovacího výboru, získali jen její pětistránkový výtah. „Nevím, proč zprávu nechtějí zveřejnit," říká Kim, který působí ve vládním Korejském institutu obranných analýz. „Chtějí nejspíš zakrýt nesrovnalosti, čímž ale přicházejí o důvěryhodnost."

Korveta Čchonan se potopila 26. března dvanáct mil od břehů Severní Koreje. První zpráva jihokorejské agentury Jonhap mluvila o zásahu torpédem, vzápětí se ale opravila s tím, že loď najela na útes. Armáda se této verze pak držela a kameraman jihokorejské televize dokonce zachytil lístek, který měl ještě 2. dubna před sebou ministr obrany při slyšení v parlamentu - byl to vzkaz od prezidenta, který mu zakazoval jakoukoli zmínku o Severní Koreji. Vše se změnilo až onoho 20. května, kdy prezident sám ukázal prstem na Pchjongjang.

Ten ale veškerá obvinění odmítá a zmatení jsou i sami Jihokorejci - podle průzkumů veřejného mínění jich víc než pětina verzi o severokorejském útoku nevěří. Hlavní jihokorejský vyjednavač s Pchjongjangem Wi Sang-lak k tomu podotýká, že je to situace nevýhodná i kvůli snahám přesvědčit Rusko a Čínu, aby se k potrestání Severní Koreje za útok přidaly. Podle Wiho, „nám předhazují, že tomu přece nevěří ani spousta lidí v naší vlastní zemi."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře