Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Měnová válka – další bitva se blíží

  • dolar-iran
Podle posledních indicií to působí, že za měsíc vzplane další bitva měnové války. Musíme si uvědomit, že tady se nehraje pouze o Írán a jeho jaderný program. Jaderný program může být jen záminkou. Tady se hraje o hegemonii dolaru, která je ve velké míře podporována tím, že se v dolaru obchoduje ropa. Tady jde o globální geopolitický boj o dolar a o moc.

Proč právě za měsíc? Nejen proto, že Spojené státy oznámily, že do konce března budou mít připravené vojáky k akci. Na 20. března 2012 je podle novin The Telegraph naplánováno znovuotevření íránské ropné burzy a s ním spojené spuštění obchodování s ropou za jiné měny než dolar. Tento krok byl očekáván již delší dobu, o íránská ropné burze jsem poprvé četl přibližně před 5 lety, od té doby byla otevírána několikrát. O tom, k jakému globálnímu makroekonomickému vývoji takovýto krok směřuje, jsem psal již dříve.

Nejzajímavější z mého pohledu bude seznam měn, ve kterých se bude ropa obchodovat. Jaké tam budou? Tipuji japonský jen, čínský juan, s přimhouřením oka i euro.

Pokud tedy čekáte, že kolem Íránu dojde k vývoji, je dosti pravděpodobné, že se tak stane ještě před tímto datem. Otázkou je, JAK k takovému vývoji může dojít.

O útoku Izraele na Írán se totiž mluví na moje gusto až příliš. Právě proto se mi jako čím dál pravděpodobnější jeví, že rozbuška vybouchne někde úplně jinde.

Zhruba před 10 dny vyšel na serveru LewRockwell komentář, který bezpochyby stojí za pozornost. Vím, že jeho obsah je dosti spekulativní, ale přesto jsem se rozhodl ho čtenářům přiblížit:

Klíčová otázka zní: Co když se ve vysílání amerických televizních stanic objeví mimořádný vstup s informacemi o raketovém útoku na americkou letadlovou loď v blízkosti íránského pobřeží s množstvím zraněných a dokonce i řadou mrtvých?

Musí být taková raketa skutečně odpálena íránskými vojenskými silami? Nemusí. Vysadit sabotéra na íránském pobřeží, aby odpálil rakety, není nic nerealizovatelného. Takovýto útok pak poslouží jako ospravedlnění pro odvetu.

Podívejme se do historie:

7. května, 1915: Britský parník Lusitania potopen německým torpédem s řadou amerických civilních obětí. Výsledkem byl vstup USA do války. Přitom až později vyšlo najevo, že parník převážel také zbraně a munici

7. prosince 1941 – útok na Pearl Harbor. Zde se mluví o tom, že o hrozbě útoku americké vedení vědělo.

5. srpna 1964: Oznámené opakované útoky na americké síly se nekonaly. Výsledkem ale byla Vietnamská válka.

12. října 2000: Útok na americkou loď kotvící v jemenském přístavu v předvečer prezidentských debat a byly doprovázeny spekulacemi o přesunu iráckých vojsk

Cílem odvetného útoku nebudou jaderná zařízení, ale primárně vojenská infrastruktura. Bude to začátek nové války. Bohužel.

Závislost Spojených států (stejně jako řady dalších vyspělých zemí) na dovozu ropy není nic neznámého. Nemohou se Spojené státy snažit dostat se k ropným zásobám na Středním východě jinou cestou? Mohou.

Výsledkem budou bankovní prázdniny, devalvace měn...

Schválně, jak moc je taková teorie postavená na hlavu.

Zdroj:http://proinvestory.cz/menova-valka-%E2%80%93-dalsi-bitva-se-blizi

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře