Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

US imperializm, Ukrajina a nebezpečí III.světové války

Stojíme na pokraji jaderné války? To je otázka, na kterou by měl každý chtít odpověď.

US  obranný tah na Ukrajině vyvolal  nejnebezpečnější mezinárodní krizi od kubánské raketové krize v říjnu 1962. Američtí i evropští představitelé obviňují Rusko pro vyslání vojáků  na Krym v reakci na instalaci  protiruského režimu na Ukrajině, který  se chopil  moci prostřednictvím  puče v režii fašistické milice.

  • us-imperializm-ukrajina-a-nebezpeci-iii-svetove-valky

Obamova  administrativa se zdá  odhodlaná  stupňovat  konfrontaci  s Ruskem. Požaduje stažení všech ruských vojsk z Krymu a Kremlem přijetí  totální  nové USA –NATO  loutkové vlády  v Kyjevě, USA vyzývají  k sankcím  zaměřených  na úplnou hospodářskou  izolaci Ruska.

V úterý ministr zahraničí John Kerry hrozil   na tiskové konferenci v Kyjevě, že se USA  snaží "izolovat Rusko, politicky, diplomaticky a ekonomicky."

 Jeho  prohlášení  byla   ozvěnou  válečných   hrozeb  od předních amerických politiků.

Senátor John McCain dodal   protiruské chvástání  ze senátu, v němž  znovu vyjádřil lítost, že Spojené státy už nezasáhly  v roce 2008 -  při válce mezi Ruskem a Gruzií. Obvinil  Putina  ze zapojení  se do  "starého  ruského , Sovětského  mlžení“  a vyzval  k "rychlému vstupu  Moldavie   a Gruzii  do NATO."

Obamova  vláda předstírá  šok a hrůzu  nad ruskou reakcí  na ukrajinský  státní převrat. Není to nic než prolhané  a cynické  gesto. Dobře věděli, že zřízení protiruského  loutkového  režimu v Kyjevě,  řízeného  USA a NATO, by Putin a ruská armáda  viděli  jako masivní změnu v geo strategickém  prostředí ve východní Evropě a  existenční hrozbu pro Rusko.

Je nepředstavitelné, že Bílý dům, Pentagon a CIA nepředpokládaly, že by Putin  nereagoval na převrat v Kyjevě. Může někdo vážně věřit, že Washington ani neočekával, že by Rusko nasadilo  jen  minimum vojenské síly k zajištění kontroly nad  Krymem – částí  Ruska až do roku 1954, domovem  ruské černomořské flotily a jeho jediného   přístupového  bodu  do Středozemního moře?

Nebo,  že Washington věděl, že by Rusko  jednoduše neodvrátilo   tvář zatímco instalace extrémní pravicové vlády na Ukrajině, v níž  xenofobní nacionalisté vykonávají obrovský vliv, transformovalo   zemi do nové předsunuté základny pro síly NATO, vyzbrojenou  raketami, na samé hranici Ruska?

Skutečné důvody pro aktuální  kampaň   proti Rusku nemají nic společného s "národní suverenitou"  Ukrajiny nebo  posvátností  mezinárodního práva. AMERICKO-ruské napětí rostlo stejně intenzivně v posledních letech jak  se americké úsilí o rozšíření  Washingtonské  kontroly  nad středním  východem, východní Evropou  a  Asií  setkalo  s omezenou odolností z Moskvy.

V Sýrii donutila  ruská  podpora  Assadova  režimu    Spojené státy uskutečnit  dočasný ústup   a   své plány na přímou vojenskou intervenci pozdržet.

Americká vládnoucí třída nemůže  jakýkoli zásah do svých  imperialistických operací snést. Americké  imperiální  plány na restrukturalizaci celého světa podle jejich zájmů zahrnují rozkouskování  Ruska na menší a snadněji stravitelné kousky.

Americká zahraniční politika se však netýká jen vnějších  cílů, ale také vnitřních  tlaků. Sociální a politická struktura země je tak křehká a tak naplněna   výbušnými  rozpory, že vládnoucí třída vyžaduje nekonečné  vojenské  zásahy a války,  aby  americký lid rozptýlila  a dezorientovala.  

Více než pět let   masivní hospodářské  krize  si je vládnoucí elita USA  dobře vědoma  velkého  neklidu  a nespokojenosti  v zemi. Roste hněv a poznání nad  ohromující  úrovní sociální nerovnosti. Nekončící série válek jsou zaměřeny na poskytování  vnějšího  uvolnění  vnitřních sociálních  tlaků.

Produkují snad  toxická interakce bezuzdné imperialistické ambice a strach z domácích nepokojů   situaci, kdy  je vládnoucí elita USA  ochotna  riskovat jadernou válku? Akce vlády Spojených států poskytují odpověď.

Ale bezprostřední záměry Obamovy administrativya dynamický imperialismus mají svou vlastní logiku. USA vyvolaly  situaci na Ukrajině, v němž  kterýkoliv z bezpočtu akcí na zemi by mohl, zda úmyslně nebo ne, spustit sled událostí,  které se vymykají kontrole.

I v případě, že je tato konkrétní krize  vyřešena, nebude to trvat dlouho, než se objeví další. Dříve či později jedna  z těchto krizí vyvolá  jadernou katastrofu.

Hlas pracujících, mládeže a všech,  kteří jsou proti válce musí být slyšet! Dějiny dvacátého století, jejichž zkušenosti jsou tak hluboce týkající se podmínek, které existují v 21.století, dokazují, že válka může být ukončena pouze působením jednotné  Mezinárodní dělnické třídy, založené na programu mezinárodního socialismu.

zdroj:Global Research, March 05, 2014, World Socialist Web Site

Překlad: Ivo Bubeník

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře