Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Monitoring z Afriky (Niger, Nigérie, Etiopie, Senegal, Súdán, Jižní Súdán, Libérie, Egypt, Libye)

  • afrika-hladomor

Niger- malá úroda ohrožuje hladomorem údajně až 6 milionů obyvatel

Organizace Save the Children již vyzvala ke shromáždění 30 milionů USD na pomoc těmto obyvatelům. Malá úroda, která způsobila prudký nárůst cen základních komodit, prý může v zemi zapříčinit stejně vážnou situaci, jaká je nyní ve východní Africe.

 

Nestabilita v sousedních zemích navíc poškozuje zahraniční obchod a znemožňuje dovoz potravin ze zahraničí, který by byl v tuto dobu pro Niger částečným řešením. Niger má v současnosti jednu z nejhorších statistik v žebříčku dětské úmrtnosti.

Boko Haram: „Budeme pokračovat v útocích, dokud v Nigérii nenastolíme právo šaría"

Mluvčí této islámské sekty Abu Qaqa jako odpověď na nedávnou výzvu k dialogu řekl britskému deníku Guardian, že BokoHaram bude zvažovat jednání pouze v případě, že dostane současnou nigerijskou vládu „na kolena". Další podmínkou pro klid zbraní by mělo být propuštění všech uvězněných členů tohoto hnutí. Boko Haram nese odpovědnost například za bombové útoky ve městě Kano na konci minulého týdne.

Africká unie otevře v Etiopii svoje nové sídlo

Výstavba hlavního sídla Africké unie, které se bude nyní nacházet v etiopském hlavním městě Addis Abeba, stála 200 milionů dolarů. Celý projekt byl financován čínskou stranou jako dar právě Africké unii. Čína tak i nadále zvyšuje svoji angažovanost na africké půdě. Výstavba začala v lednu roku 2009 a podílely se na ní jak africké, tak čínské společnosti. První summit za účasti čínských zástupců se v novém sídle bude konat zítra.

Senegal zachvátily násilné nepokoje

Ty v zemi odstartovaly poté, co tamní nejvyšší soud rozhodl, že dosavadní prezident Abdoulaye Wade bude moci obhajovat třetí funkční období v nadcházejících prezidentských volbách. Nejvyšší soud navíc zakázal hlavnímu rivalovi současného prezidenta Youssou N'Dourovi podat svoji kandidaturu. Prezidentské volby budou v Senegalu zahájeny příští měsíc. V ulicích hlavního města Dakar byly postaveny barikády a při násilných protestech byl dle úřadů zabit jeden policista. Nepokoje se šíří i mimo hlavní město. Prezident Wade již vyzval obyvatele ke klidu.

Súdán údajně propustí tři zadržované tankery surové ropy patřící Jižnímu Súdánu

Tato tři plavidla nesoucí celkem 2,2 milionu tun surové ropy jsou prozatím zadržována v přístavu Port Súdán. Súdánská vláda je dle svého vyjádření ochotna je propustit, aby zmírnila napětí, které v současné době panuje okolo ropné produkce Jižního Súdánu. Jižní Súdán před týdnem obvinil Súdán z nelegálního odklonu ropy za 815 milionů USD, přičemž další spory byly vedeny ohledně poplatků za přepravu surové ropy skrze súdánskou ropnou infrastrukturu. Tento krok je výsledkem jednání mezi prezidenty obou zemí probíhajícím v hlavním městě Etiopie.

Jižní Súdán přerušil těžbu ropy

Jižní Súdán zcela přerušil těžbu ropy na svém území kvůli neshodám se svým severním sousedem ohledně tranzitu černého zlata. Úřady Jižního Súdánu považují požadavek Chartúmu (hlavní měst Súdánu) platit 36 dolarů za tranzit jednoho barelu ropy po jeho teritoriu za zcela neodpovídající světovým standardům.

V červnu 2011 po založení Jižního Súdánu jako nezávislého státu Súdán ztratil více než polovinu svých ropných nalezišť. Následně Súdán zahájil odběr části jihosúdánské ropy jako kompenzaci za použití jeho infrastruktury k tranzitu suroviny. Všechny pokusy o dohodu ve sporné otázce nepřinesly znatelné pozitivní výsledky.

Bývalý prezident Libérie spolupracoval se CIA a DIA

Obranná výzvědná služba (The Defense Intelligence Agency – DIA) potvrdila, že spolupracovala s bývalým libérijským lídrem Charlesem Taylorem, který je teď v Hágu pro válečné zločiny během jeho vzestupu k moci. Boston Globe zjištění potvrdil poté, co potvrzení získal přes Zákon pro svobodný přístup k informacím. Noviny uvedly, že Americká bezpečnostní výzvědná agentura, špionážní nástroj Pentagonu, řekl, že její agenti a CIA spolupracovali s Taylorem na začátku 80-tých let. Noviny dodaly, že DIA neodhalila více detailů, protože by to ublížilo národní bezpečnosti. Tvrzení o Taylorovém napojení na americké tajné agentury koluje od roku 2009, když svědčil během tribunálu, že mu američtí činitelé pomohli utéct z vězení v Bostonu v roce 1985. Taylor očekává verdikt zvláštního soudu pro Sierra Leone podporovaného OSN. Nebyl shledán vinným pro vraždu, znásilnění a nasazování dětských vojáků během občanské války v Sierra Leone. Taylor údajně podporoval rebely během války výměnou za ukradené diamanty. Bývalý lídr Libérie studoval v USA, než se vrátil do Libérie a stal se jedním z nechvalně známých afrických vojenských vůdců. Taylor byl prezidentem Libérie od roku 1997 do 2003. Pokud bude usvědčen, tak mu hrozí doživotní trest ve vězení.

Egypt - země na rozcestí

Islamisté vyhráli a mají 70%, hlásali titulky nejen v Egyptě. Ve světě to mělo velmi negativní odezvu, ale Egypťané věří, že volili pokrokově v souladu se svou vírou. Poukazují na to, že Muslimské bratrstvo a stejně tak Saláfisté a jejich strana Núr, liberalizují své strany, včetně účasti žen ve volbách. Modernizují své názory, setkávají se s podnikatelskou sférou, umělci a kulturními osobnostmi. Egypťané věří, že fungující vnitřní struktura islamistů pomůže zemi v kritické situaci, že osoby se silným náboženským kreditem zatočí s korupcí. A dále, že mají právo ucházet se po letech represe o svou společenskou prestiž. Další věří v politicko-ideologický projekt, tj. politiky s náboženskými hodnotami, který u nás vyvolává obavy z dalšího Afgánistánu.

Podle egyptských komentátorů musíme úspěch islamistů též hledat v absenci důvěryhodného politického programu liberálů, socialistů a nacionalistů. Případné výkřiky radikálů na přísná náboženská dogmata a herezi, marginalizují Egypťané náladou po revoluci. Ano Egypťané své volbě věří. Zdá se, že během posledních jednání o podobě nové Ústavy, vojenská rada a Muslimské bratrstvo našli společnou řeč v citlivých otázkách: civilní dohled nad armádou, imunita pro vojenské velení za nedávné události a ukotvení zásad islámského práva v rámci individuálních svobod Egypťanů. Shoda nepanuje, zda volební systém bude většinový nebo menšinový.

V OSN nejsou spokojeni s novými libyjskými úřady

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová a zvláštní představitel OSN v Libyi Jan Martin jsou znepokojeni akcemi stoupenců Muammara Kaddáfího. Na zasedání Rady bezpečnosti ve středu přiznali, že novým libyjským úřadům se bohužel nepodařilo plně kontrolovat situaci v zemi. Jan Martin prohlásil, že nedávné srážky mezi stoupenci zesnulého plukovníka a silami Národní přechodné rady byly vyprovokovány oběma stranami. Úřady se zatím dokázaly úspěšně s těmito incidenty vypořádat, nemůžeme ale zaručit, že se nebudou opakovat, - prohlásila Navi Pillayová.

V pondělí obsadily ozbrojené oddíly stoupenců Muammara Kaddáfího město Bani Valid, kde stařešinové projevili nedůvěru ústřední moci. Srážky tam byly nejrozsáhlejší a došlo k nim i v Bengází a Tripolisu. Bani Valid přešel pod kontrolu libyjské vlády teprve ve středu. Je tu spousta protikladů mezi různými kmeny. Existují protiklady mezi Araby a Berbery podle národnostního příznaku. A musíme přihlížet ještě k jedné věci. Tak zvaní bojovníci za svobodu a demokracii se přece dostali k moci díky podpoře letectva NATO, pozemních sil Kataru a SAE, britského zásahového oddílu a francouzské cizinecké legie. V očích obyvatelstva není Národní přechodná rada legitimním orgánem moci.

Kromě toho nejsou ani samotní revolucionáři spokojeni s chybějící průzračností v činnosti vlády, s tím, že bojovníkům nevyplácejí náhrady a také s tím, že ve vedení jsou i bývalí funkcionáři režimu Kaddáfího. Proto tedy mnozí experti zdůrazňují: Národní přechodná rada není schopna kontrolovat situaci v zemi. A vedoucí Střediska východních výzkumů diplomatické akademie ruského MZV Andrej Volodin je dokonce přesvědčen: "Nebyla žádná libyjská revoluce. Je to výmysl západních masmedií. Od samého začátku bylo naprosto jasné, že osoby, které se dostaly k moci po svržení režimu Kaddáfího, nebudou s to ani řídit dění v zemi, ani udržovat jednotu a zachovat územní celistvost."

zdroj: http://www.afrikaonline.cz/view.php?cisloclanku=2012012501, wertyzreport.com, http://www.pressexpress.eu/

http://czech.ruvr.ru

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře