Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Monitoring z Afriky (Libye, Egypt, Alžírsko, Eritrea, JAR)

  • tripoli_war
Ozbrojenci napadli v Tripolisu uprchlický tábor (6.2.2012)

Ozbrojenci z města Misrata, jak tvrdí svědci, spustili palbu na černošské uprchlíky v provizorním záchytném táboře na předměstí Tripolisu v bývalé námořní akademii Janzour a zabili 5 lidí. V uprchlickém táboře se nachází černoši z celé Libye, zvláště pak z města Tawergha, neboť jsou pronásledováni a obviňování z „žoldnéřství" pro bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddafi.

 

Rasistické zločiny páchané brigádou z Misuraty proti městu Tawerga, které je převážně obývané černými Libyjci, byly dobře zdokumentovány mezinárodními organizacemi pro lidská práva a globálními mainstreamovými médii. Brigáda z Misuraty je nechvalně známá za to, že na zdi při cestě do Tawergy napsali, že jsou „brigádou čistící pleť otroků, černou pleť."

Obyvatelé Tripolisu si pak podle agentury Reuters stále více stěžují na „vratkou a nejistou situaci" po svržení Muammara Kaddafi. Obyvatelé Tripolisu, včetně tawergské komunity u tábora, kteří nedokáží pomoc svým krajanům, prosí mezinárodní komunitu o pomoc při medializaci těchto zvěrstev a o zastavení útoku, který probíhá právě v tuto chvíli.

http://lizzie-phelan.blogspot.com/2012/02/breaking-news-rebels-step-up-attacks-on.html

------------------------------------

HRW: Bývalý libyjský velvyslanec nepřežil mučení „milic" (5.2.2012)

Teprve v poslední době začala do médií opatrně prosakovat děsivá realita „osvobozené" Libye. Problém se týká tzv. „rebelů"(v posl. době média začaly užívat označení „milice"), které lze bez váhání označit spíše za pochybnou kriminální zběř, která se stala postrachem země. Nikým nekontrolovaní ozbrojenci už měsíce zadržují více než 8.000 lidí. Zadržovaní jsou podrobováni krutému mučení a špatnému zacházení. Tyto informace byly zveřejněny už 28.11.2011 na brífinku Rady bezpečnosti OSN. Podobně jako v „osvobozeném" Iráku, nemají tito lidé nárok na řádný soudní proces.

Další svědectví o situaci přinesl v lednu 2012 zpravodaj BBC Gabriel Gatehouse. Ten navštívil jednu z věznic v Misurátě, kde vyslechl hrůzné příběhy mučení. Vězni jsou zde podrobování dlouhodobému krutému bití a bičování elektrickými kabely. Kvůli zmíněné situaci už Misurátu opustila i organizace Lékaři bez hranic. Podle Amnesty International milice a rebelové zkrátka v zemi působí zcela mimo jakýkoliv legální rámec.

Jednou z posledních obětí řádění libyjských „rebelů" se stal bývalý libyjský velvyslanec v Paříži. Podle organizace Human Rights Watch (HRW) nepřežil v moci těchto lidí ani 24 hodin. Po zadržení 19.ledna v Tripolisu byl bývalý velvyslanec Omar Brebesh mučen bitím, řezáním a dokonce stržením nehtů na nohou. Rodina mrtvé tělo 62 letého muže objevila 20.ledna v nemocnici v Zintánu, asi 100km od hlavního města. Syn popsal v jakém hrozném stavu bylo tělo otce nalezeno.

Na závěr je třeba připomenout, že zmínění „rebelové", „milice" nazvěte je jak chcete, jsou spojenci USA a NATO. Tito jim umožnili nynější řádění a během „povstání" poskytovali plnou leteckou podporu. Ta zahrnovala masivní bombardování několika měst, kam se tito lidé odvážili až po tom, co byla v troskách ( i proto měli přezdívku krysy -vylézající z děr) až po vykonané zkáze letectvem NATO.

Zdroj: http://news.yahoo.com/libyas-ex-envoy-france-dies-custody-hrw-103546538.html

---------------------------------------

Egyptská delegace bez udání důvodů zrušila plánovanou návštěvu amerických kongresmanů (7.2.2012)

Delegace egyptské Nejvyšší vojenské rady zrušila plánované setkání s americkými zákonodárci a odcestovala zpět do Káhiry. K události došlo po opakovaném varování ze strany USA, že přehodnotí svou finanční pomoc pro egyptskou armádu ve výši 1,3 miliardy dolarů ročně kvůli zásahu proti nevládním organizacím v Egyptě. Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton pak na Mnichovské bezpečnostní konferenci varovala Egypt i před „přehodnocením" vzájemných egyptsko-amerických vztahů.

------------------------------------

Alžírsko ukázalo NATO dveře (6.2.2012)

Alžírsko riskuje vážné poškození vztahů se zeměmi NATO. Může se zdát, že tato země byla posledních 20 let hlavním partnerem Západu v boji proti terorismu v Severní Africe, avšak loňské události v Libyi, ve kterých Alžírsko otevřeně podporovalo Kaddáfiho, ukázaly, že mezi dvěma partnery se objevily vážné komplikace.

Alžírské vedení bylo opakovaně žádáno, aby vysvětlilo podporu plukovníka. V listopadu, po smrti Kaddáfiho, se vztahy mezi bývalými partnery v boji proti terorismu setkaly s dalšími komplikacemi. Alžírsko zakázalo Americe a Francii provádět bezpilotní lety nad svým územím. To by ovlivnilo skoro všechny země Sahelu a narušilo jejich suverenitu.

Američané a Francouzi se s alžírskou stranou snažili domluvit, že je nezbytné bojovat proti terorismu a rozšiřování zbraní z Libye. Alžírský prezident Bouteflika zůstal ale neoblomný a poukázal na to, že se země s hrozbou terorismu potýká dobře.

Nicméně ale koncem ledna Británie a Francie vydaly formální žádost týkající se potřeby silnější kampaně v boji proti „Al-Kájdě" v Sahelu. Alžírsko bylo žádáno, aby otevřelo svůj letecký prostor letadlům NATO a aby poskytlo infrastrukturu pro francouzko-britské zvláštní jednotky pověřené vystopováním a likvidací místních lídrů „Al-Kájdy."

Aliance nežádala vše najednou. Šéf AFRCIOM generál Carter Ham se snažil s alžírským generálem Ahmedem Salahem Hydem vyjednat nasazení amerických bezpilotních letadel na alžírském území. Ty právě stojí za smrtí stovek civilistů v Afghanistánu, Pákistánu a Jemenu a zároveň byly jedním z faktorů pákistánsko-amerických vztahů. Odpověď byla NE. Byla dána bez výmluv a vágních slibů, pro které je spousta lídrů arabských zemí známa.

Alžírské krédo je prevence zahraničních jednotek v regionu přinášející s sebou oslabení Alžírska, pod jehož vedením byla bitva proti islamistům vedena. Sousední země i s výhradami stále vůdčí roli země v této věci uznávají. Má to také co dočinění s faktem, že Alžírsko má větší sílu, než Mauritánie, Mali a Niger dohromady.

Nedávno bylo v Tamanrasset (na jihu Alžírska) postaveno centrum pro výměnu informací o teroristické aktivitě. Centrum také plánuje společné operace, o kterých Američané a Francouzi nejsou vždy informováni.

Ke zmínce stojí také prosincové jmenování generála Tartaga Atmana jako šéfa alžírské rozvědky. Ten oponuje blízké spolupráci se západními tajnými agenturami. Zdroje blízké generálovi poukázaly, že dřívější zkušenost s nimi vždy nebyla pozitivní a vedla k přerušení operací pro zneškodnění islámských lídrů.

Situace v Sahelu se po svržení Kaddáfiho hodně zhoršila. „Al-Kájda Maghrebu" a jednotky Tuaregů z Libye získali moderní zbraně, ty se později objevily v Mali a Nigeru. V lednu Tuaregové začali svůj boj na území Mali. Dalším krokem je destabilizace situace v Nigeru, kde Západ, hlavně Francie, získává obrovský podíl z uranu. Rozrušení Francie je pochopitelné. Americké a francouzské tajné služby společně situaci v regionu vyhodnocují jako „velkou černou díru" nemožnou zaplnit bez Alžírska.

Chování alžírského vedení je pochopitelné, zvláště když se vážně obává, že NATO pod záminkou boje s radikály připraví půdu ne pro agresi, ale pro podporu „alžírské demokracie", tedy místní verze „Arabského jara."

Situace je zhoršena neústupností alžírského vedení k problémům s energií. I přes touhu přivést do země další zahraniční kapitál, Bouteflika není, co se týče investorů, připraven a zamýšlí udržet národní kontrolu nad energetickými projekty.

Válka proti Libyi jen podezření Alžírska zvýšila. Bouteflika ví, že slova západních činitelů, kteří alžírské vedení oslavovali jako přední frontu pro boj s terorem v severní Africe, jsou falešná. Pamatuje si také, že Kaddáfi byl pro Západ také důležitým v několika směrech, včetně boje s terorismem.

Nemůžeme ale vyloučit, že tohle odmítnutí bude použito jako výmluva pro Západ začít na Alžírsko vyvíjet tlak. Jejich akce stojí USA a jejich spojencům v cestě.

http://english.pravda.ru/world/asia/06-02-2012/120424-algeria_nato-0/

-----------------------------------

Eritrea zabavila jemenské rybářské lodě kvůli starému územnímu sporu (7.2.2012)

Eritrejské námořnictvo zabavilo pět jemenských rybářských lodí v oblasti Rudého moře, o kterou obě země vedou dlouhodobý územní spor. Jedná se o oblast souostroví Hanish, kvůli které spolu Eritrea a Jemen v roce 1955 vedly krátký vojenský konflikt. Podle rozsudku Mezinárodního soudního dvora (ICJ) má Jemen svrchovanost nad některými z ostrovů, ale Eritrea se s Jemenem neshoduje ve výkladu rozsudku v otázce rybolovných práv a hranic výsostných vod. Náměstek jemenského ministerstva pro rybolov Nabil Sajam pak pro agenturu Reuters uvedl, že se nejedná o první incident tohoto typu s tím, že rybářské lodě jsou většinou zabaveny a rybáři odsouzeni k odnětí svobody v rozsahu několika měsíců a poté vráceni do Jemenu.

----------------------------------

V Jihoafrické republice by odpovědnost za smrt v dolech mohli nést generální ředitelé těžařských koncernů (7.2.2012)

Jihoafrická ministryně pro nerostné bohatství a doly Susan Shabangu oznámila, že zodpovědnost za nehody a úmrtí v dolech by měli nést manažeři těžebních společností, respektive jejich generální ředitelé, kteří podle vlády mají odpovědnost za provoz, se kterým bezpečnost souvisí. V rozhovoru pro agenturu Reuters Susan Shabangu řekla: „Jelikož se projevil zájem o další a vyšší zisky, musí také úměrně tomu narůstat zájem o bezpečnost." Dále ministryně upozorňuje na možnost žalob, které by v budoucnu mohly šéfy těžařských koncernů potkat. Ministryně Shabangu již dříve vzbudila velké znepokojení těžařů na Africké těžební konferenci v Kapském městě, kde bránila příspěvky pozůstalým v případě úmrtí a bezpečnostní odstávky těžby.

zdroj: http://www.pressexpress.eu/http://wertyzreport.com/http://www.messin.estranky.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře